KEŽMAROK. Stráne pod Tatrami, Podhorany a Krížová Ves v okrese Kežmarok by mali mať už v septembri nové školy.
V rámci projektu Výstavba modulových škôl sa na ich príprave a financovaní podieľali ministerstvo školstva, financií a vnútra.
Okrem troch škôl v Kežmarskom okrese pribudne rovnaká škola aj v obci Jarovnice v okrese Prešov.
Školy so základným zázemím s ôsmimi až desiatimi triedami by mali vyriešiť akútny problém s nedostatkom priestorov.
Spišská Belá vypovedala spoločný úrad
„U nás vznikol problém, keď mesto Spišská Belá vypovedalo dohodu o spoločnom školskom obvode pre obce Podhorany a Krížova Ves,“ uviedol prednosta Obvodného úradu Kežmarok Ján Ferenčák.
Vo všetkých troch prípadoch ide o obce s majoritným zastúpením rómskeho obyvateľstva.
V okrese Kežmarok má podľa Ferenčáka akútny problém s nedostatkom tried až päť obcí. Okrem spomínaných troch sú to aj Jurské a Rakúsy.
V okrese momentálne chýba 71 tried.
Na výstavbe modulových škôl sa podieľajú aj samotné samosprávy jednotlivých obcí. Tie museli pripraviť projektovú dokumentáciu, postaviť základy a technickú infraštruktúru k novým školám.
Štát poskytne na výstavbu každej zo škôl 0,2 mil. eur. Podľa Ferenčáka ide o najjednoduchšie, najlacnejšie a najrýchlejšie riešenie problému s nedostatkom priestorov.
Modulové školy budú z kovovej konštrukcie, ktorá umožní následne rozšírenie.
„Projekt bude musieť pokračovať druhou etapou, lebo problém, ktorý máme dnes, tu o tri či štyri roky bude opäť,“ zdôraznil Ferenčák.
Náklady na stavbu vyrovnajú terajšie výdavky
Výstavba nových škôl priamo v osadách ušetrí podľa Ferenčáka štátu ročne približne rovnakú sumu, akú dnes štát vynakladá na zabezpečenie dopravy a prenájmy iných objektov pre zabezpečenie povinnej školskej dochádzky v piatich kežmarských obciach s najakútnejším problémom.
„Ročne stojí doprava detí a prevádzka objektov pre týchto päť obcí okolo 200 000 eur, asi 40- až 50-tisíc eur pre jednu obec, ktoré nakoniec zaplatí štát,“ uviedol Ferenčák.
Bonusom nového riešenia je podľa neho aj to, že nové školy zostanú v obci a deti majú blízko do školy.
Nebude sa tak stávať, že rodičia odmietnu poslať deti v zime do školy pre nepriaznivé počasie.
Pollák: Nie je to segregácia
Splnomocnenec vlády pre rómske komunity Peter Pollák si nemyslí, že budovanie škôl priamo v osadách je segregáciou.
„V týchto obciach žije väčšina rómskych obyvateľov, niekde aj 80 % Rómov, kde priestor na integráciu žiakov nie je. Preto si nemyslím, že ide o segregáciou. Ide o vytvorenie podmienok na vzdelávanie pre žiakov, ktorí môžu byť v budúcnosti uplatniteľní pre túto krajinu,“ povedal Pollák.
Projekt modulových škôl je podľa Polláka spôsob, ako v budúcom programovacom období efektívne využiť európske peniaze na vyriešenie týchto problémov na Slovensku.
Podobné problémy aké dnes riešia v Stráňach pod Tatrami, Podhoranoch a Krížovej Vsi možno podľa prednostu obvodného úradu očakávať v blízkej budúcnosti aj v ďalších obciach v okrese Kežmarok.
Zo 69 522 obyvateľov okresu Kežmarok tvoria Rómovia vyše 18 500, čo je približne 27 percent obyvateľstva. V okrese sa nachádza päť obcí, kde žije viac ako 80 percent Rómov.
Z celkového počtu 16 293 detí v okrese bolo 8 493 rómskych, čo predstavuje 52 percent.