doterajšieho a dosiaľ jediného predsedu. Pravdepodobne však nakoniec nebudú mať na ,,historickom“ sneme ani odvahu odvaliť samojediného. Bez neho by to asi ani nešlo v tomto hnutí ďalej, a tak snem bude prinajlepšom len dramatickejším stretnutím mečiarovcov hľadajúcich odpovede na niektoré otázky.
V prvom rade si musia vyriešiť otázku, ktorú už raz vyslovil aj šéf krajského predstavenstva HZDS v Banskej Bystrici Ivan Kiňo: Prečo sa im dva razy po sebe po vyhraných voľbách nepodarilo podieľať sa na zostavovaní vlády. Odpoveď - ak budú chcieť byť Mečiarovi muži a ženy voči sebe úprimní - sa nebude vôbec hľadať ťažko: vďaka predsedovi Mečiarovi a jemu najvernejším spolupartajníkom.
Prečo je strana v medzinárodnej izolácii? Aj pri riešení tohto rébusu si na mimoriadnom sneme nemusia príliš lámať hlavu. Odpoveď je celkom rovnaká, ako na predchádzajúcu otázku: vďaka predsedovi Mečiarovi a jemu najvernejším spolupartajníkom.
Pri sebaspytovaní zákonite musí padnúť aj otázka ,,prečo si HZDS nevie nájsť koaličného partnera na domácej scéne“, alebo taká, čo ešte presnejšie vystihne tragédiu hnutia: prečo si nevie nájsť ani opozičného partnera? Do tretice sa ponúka opäť tá istá odpoveď - vďaka predsedovi Mečiarovi a jemu najvernejším spolupartajníkom.
Na záver by si mali rebelanti v HZDS volajúci po personálnych zmenách položiť ešte jednu a možno najdôležitejšiu otázku - sú schopní prežiť bez Mečiara? Sú Tkáč či Keltošová a im podobní v radoch HZDS skutočnou alternatívou, ktorá pomôže strane prežiť, nájsť v zahraničí stratenú dôveru a mať na domácej scéne aspoň opozičného partnera? Alebo sa ponúka ešte dôležitejšia otázka - je možné vďaka Mečiarovi a jeho spolupartajníkom ešte zachrániť stranu, ktorá sa zdá viac než nezachrániteľná? Mimoriadny snem potrebuje mimoriadne otázky.

Beata
Balogová
