BRATISLAVA. Zásah polície v Moldave nad Bodvou bude mať poslaneckú dohru.
Niektorí členovia parlamentného výboru pre ľudské práva a národnostné menšiny pochybujú, že vyšetrovanie inšpekcie ministerstva vnútra bolo objektívne.
Predseda výboru Rudolf Chmel z Mosta-Híd chce poslanecký prieskum v osade Budulov "čo najskôr".
Kontrola v osade má podľa neho význam aj tri mesiace po zásahu policajtov. "Chceme mať istotu, že boli vypočuté poškodené strany a v prípade potreby budeme žiadať konfrontáciu," dodal.
Prečítajte si tiež:
Kaliňák verí, že polícia v Moldave netĺkla, kontrola sa Rómov nepýtala
Hrušovský chce výjazd
Minister vnútra Robert Kaliňák v utorok predstavil výsledky kontroly, polícia vraj pri zásahu nepochybila. Kontrola ale pri vyšetrovaní nekontaktovala nikoho z osady a závery stanovila z úradných dokumentov.
Tie hovoria, že po zásahu nebol nikto tak zranený, aby potreboval lekársku pomoc.
"Sedem ľudí ošetrili v Nemocnici s poliklinikou v Moldave nad Bodvou a dvaja v Nemocnici Košice-Šaca," oponuje Martin Vavrinčík z občianskeho združenia ETP, ktoré pôsobí v Moldave.
S výjazdom poslancov do Moldavy súhlasí väčšina členov výboru, ktorých Denník SME oslovil.
"Jediným spôsobom, ako môže poslanec objektívnejšie zistiť problémy, ktoré tento zásah sprevádzali, je poslanecký výjazd," tvrdí Pavol Hrušovský z KDH. Podľa neho sa policajná akcia nemôže hodnotiť bez svedectiev ľudí, ktorí boli v osade počas zásahu.
Prečítajte si tiež:
Polícia získala po zásahu v Moldave rešpekt, tvrdí Gašpar
Kaliňáka vypočujú v auguste
Za prieskum zdvihnú ruku aj Lucia Nicholsonová z SaS a splnomocnenec pre Rómov Peter Pollák z OĽaNO.
Ten na výbore predloží vlastnú správu o júnovom zásahu s dvomi rozdielnymi stanoviskami - s výpoveďami Rómov na jednej strane a na druhej so zasahujúcimi policajtmi, primátorom a poslancami mestského zastupiteľstva Moldavy nad Bodvou.
Pollák priznáva, že nemá kompetencie, aby mohol hodnotiť policajné zásahy.
Proti výjazdu poslancov sa postavila Iveta Lišková zo Smeru. "Nemám žiadny dôvod pochybovať o výsledkoch kontroly," uviedla.
Jej stranícky kolega a podpredseda výboru Vladimír Jánoš si chce správu najskôr prečítať. Nevylúčil, že za prieskum nakoniec zahlasuje.
Kaliňák bude v auguste obhajovať prácu inšpekcie pred výborom, začiatkom júla prišiel na vypočutie namiesto neho policajný prezident Tibor Gašpar.
Výsledkom pátracej akcie z 19. júna bolo viac ako 30 zranených. Polícia aj Kaliňák si zákrok pochvaľujú ako dobrú preventívnu akciu.
Ombudsmanka stále preveruje zásah v Moldave
Prípad ombudsmankina kancelária zatiaľ neuzavrela aj preto, že jej v ceste za dokumentmi stáli bariéry a k niektorým dokumentom sa museli domáhať.
Preverovanie pátracej akcie stále neukončila verejná ochrankyňa práv Jana Dubovcová.
Ako agentúru SITA informovala ombudsmankina poradkyňa pre komunikáciu a médiá Alena Kuišová, právnikov pri šetrení postupu policajtov a kukláčov zdržiaval prístup niektorých orgánov, ktorým trvalo odpovedať aj mesiac.
Ombudsmanka zatiaľ nechce predbiehať v hodnotení policajnej akcie. "Iba v pondelok 29. júla sme od prezidenta policajného zboru dostali odpoveď na oficiálnu žiadosť verejnej ochrankyne práv z 27. júna o vysvetlenie okolností tohto zásahu," píše Kuišová.
Vlastné zistenia a všetky dostupné informácie kancelária verejnej ochrankyne práv zosumarizuje a vyhodnotí približne o dva až tri týždne.
SITA

Beata
Balogová
