Bratislava 8. októbra (TASR) - Ministerstvo obrany a ministerstvo spravodlivosti ostanú počas vládnutia koalície SDKÚ, SMK, KDH a ANO bez "krížovej kontroly". Týmto pojmom označovali politici počas predchádzajúcej vlády systém, keď štátneho tajomníka na príslušný rezort nominuje iná politická strana ako tá, čo obsadila post ministra.
Ministerstvo obrany povedie generálny sekretár SDKÚ Ivan Šimko. Aj štátneho tajomníka na tomto ministerstve vybrala SDKÚ - rozhodla sa pre Rastislava Káčera, ktorý túto funkciu vykonával aj v predchádzajúcom volebnom období od roku 2001. Ministrom spravodlivosti by sa mal stať podpredseda KDH Daniel Lipšic. Meno nového štátneho tajomníka ešte nie je známe, bude to však takisto nominant KDH.
Na ôsmich ministerstvách - zahraničných vecí, financií, pôdohospodárstva, dopravy, práce a sociálnych vecí, hospodárstva, školstva a regionálneho rozvoja - budú pôsobiť po dvaja štátni tajomníci, na zvyšných šiestich po jednom. V troch rezortoch - školstve, doprave a pôdohospodárstve - bude "absolútna" krížová kontrola, keď každý zo štátnych tajomníkov je inej politickej príslušnosti ako minister. Najčastejšou politickou kombináciou sú štátni tajomníci z SDKÚ a SMK - budú pôsobiť na ministerstvách zahraničných vecí, financií a regionálneho rozvoja.
V uplynulom volebnom období pôsobilo spočiatku 22 štátnych tajomníkov, v roku 2001 pribudol ešte Káčer. Po dvaja tajomníci boli spočiatku na siedmich, neskôr na ôsmich ministerstvách - tých istých čo v súčasnosti, len ministerstvo obrany sa vymenilo s ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny. Systém "krížovej kontroly" však niektorí politici kritizovali, pretože práve kvôli odlišnému politickému pozadiu niekedy neumožňoval efektívnu spoluprácu dvoch najvyššie postavených predstaviteľov ministerstva. V roku 2000 sa napríklad hovorilo o nezhodách medzi vtedajším ministrom obrany Pavlom Kanisom a štátnym tajomníkom rezortu Jozefom Pivarčim. Z postu štátneho tajomníka ministerstva zdravotníctva zase v júni tohto roka odstúpil Marián Kováčik, pričom za jeden z dôvodov označil svoje iné politické názory na zákon o zdravotnom poistení, ako mal minister Roman Kováč.