Národné rehabilitačné centrum vyhlasuje, že lieči najmä zranenia chrbtice. Preto musia niektorí pacienti čakať dlhšie, ako čakal minister.
BRATISLAVA. Pacientov, ktorí čakajú na pobyt v Národnom rehabilitačnom centre v Kováčovej dlhšie, ako čakal minister práce Ján Richter zo Smeru, je viac.
Po zverejnení prípadu dôchodcu Petra z Bratislavy, ktorý po operácii čakal o niekoľko týždňov dlhšie ako minister, sa SME ozvali príbuzní ďalšieho pacienta.
Prečítajte si tiež:
Richter predbehol pri liečení dôchodcu s vážnejším zranením
Podnikateľ čaká už mesiacePodnikateľ Milan Vinc (48) z obce Tašuľa v okrese Sobrance čaká na Kováčovú už päť mesiacov.
Na rozdiel od Richtera nemal úraz chrbtice, ale cievnu mozgovú príhodu. To je diagnóza, ktorú rehabilitačné centrum rieši, ale odvoláva sa na to, že len okrajovo.
Starosta Tašule Milan Hrešo opisuje, že jeho bratanec Vinc ochorel vlani v decembri. „Keď skončil liečbu, dala sa žiadosť do Kováčovej na rehabilitačné centrum.“ Stalo sa tak koncom januára.
Pravú ruku Vinc dodnes neovláda, reč nefunguje. „Niečo povie, ale len jednoduché slová. Pravá noha je tiež postihnutá, len ju za sebou poťahuje,“ opisuje Hrešo jeho zdravotný stav.
Ani po niekoľkých mesiacoch sa do rehabilitačného centra nedostal, nepomohlo ani odporúčanie jeho neurologičky.
„Keďže návrh na liečbu v NRC Kováčová spĺňal kritériá, poisťovňa ho schválila a poslala zdravotníckemu zariadeniu, ktoré by malo poistenca kontaktovať,“ vysvetľuje postup Alena Michalicová zo Všeobecnej zdravotnej poisťovne. Poisťovňa žiadosť schválila 11. februára.
Na príhody sa nesústreďujúRiaditeľka rehabilitačného centra v Kováčovej Oľga Zábojníková priznáva, že sa môže stať, že Vinca ešte nepozvali a musí čakať.
Cievne mozgové príhody prioritne neliečia, špecializujú sa na „spinálnych pacientov a poúrazové a pooperačné stavy“.
O prípade podnikateľa z Tašule hovoriť nechcela, vo všeobecnosti vraj platí, že cievne mozgové príhody ich centru „dodatočne dali do diagnostického spektra“.
Ľudí po mozgovej porážke čaká na hospitalizáciu v Kováčovej viac, hovorí Zábojníková. Jediné zariadenie tohto druhu nestíha vyhovieť všetkým - minulý týždeň mali štyristo návrhov na prijatie.
Nie sú medzi nimi len pacienti s mozgovými príhodami. Pre týchto pacientov je podľa Zábojníkovej v centre vyhradených zhruba dvadsať lôžok, hoci niekedy je ich hospitalizovaných aj šesťdesiat.

Beata
Balogová
