BRATISLAVA. V trestnej kauze Branisko doteraz nebolo zastavené trestné stíhanie voči žiadnej osobe.
Prokuratúra zatiaľ nerozhodla ani o tom, či sa stotožní s návrhom vyšetrovateľa na podanie obžaloby. Upozornil na to Úrad špeciálnej prokuratúry, ktorý prípad dozoruje.
"Je pravdou, že súčasťou návrhov vyšetrovateľa po ukončení vyšetrovania bol i návrh zastaviť trestné stíhanie proti siedmim osobám. O tomto návrhu ako aj o návrhu na podanie obžaloby však doteraz rozhodnuté nebolo," oznámila hovorkyňa Úradu špeciálnej prokuratúry Andrea Predajňová.
Dodala, že trestné stíhanie sa doposiaľ vedie voči trinástim osobám.
Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry ukončil prípad 1. júla, pričom spracoval dva návrhy.
"Prvý návrh je na zastavenie trestného stíhania siedmich obvinených z dôvodu, že je nepochybné, že skutok nespáchali obvinení," vysvetlila policajná hovorkyňa Andrea Dobiášová.
V druhom návrhu vyšetrovateľ spracoval návrh na podanie obžaloby na zvyšných šiestich obvinených (Ing. Valerián Horváth, Ing. Roman Veselka, Ing. Dušan Matonok, Ján G., Ing. Krystyna S., Ing. Štefan CH.).
Spis sa v súčasnej dobe nachádza na Úrade špeciálnej prokuratúry.
Najväčšia kauza z čias prvej vlády Mikuláša Dzurindu smeruje po deviatich rokoch vyšetrovania na súd.
Ako 31. júla napísali Hospodárske noviny, vyšetrovateľ navrhol prokurátorovi, aby obžaloval šesť osôb zo založenia zločineckej skupiny, ktorá mala pripraviť štát pri výstavbe tunela Branisko na prelome tisícročí o 260 miliónov korún (8,6 milióna eur).
V údajnej zločineckej skupine údajne figurovali aj traja bývalí vysokopostavení štátni úradníci, vtedajšie špičky Slovenskej správy ciest Dušan Matonok, Roman Veselka a Valerián Horváth posielali fiktívne faktúry na služby cez švajčiarsku firmu Ergo Suisse Jána G. na svoje súkromné účty do zahraničia.