BRATISLAVA. Najvyšší súd pripravuje podnet na disciplinárne stíhanie trojice ústavných sudcov za prepustenie jedného z piťovcov, Milana Šotníka Mateja Šalangu , na slobodu.
Podľa Najvyššieho súdu nález Ústavného súdu, v ktorom sa konštatuje porušenie práv obvineného, ohrozil právnu istotu, stabilitu, vymožiteľnosť práva a bezpečnosť štátu a nemá nič spoločné s ochranou ľudských práv.
Harabin: nesmú obliekať talár
Z obsahu predmetného spisu bez akýchkoľvek pochybností podľa stanoviska Najvyššieho súdu vyplýva, že Ústavný súd bez ústavnoprávneho a skutkového podkladu svojvoľne konštatoval porušenie práv obvineného.
"Za takéto pochybenia sudcovia Ústavného súdu v demokraticko-právnom štáte nesmú obliekať sudcovský talár. Nemôžeme sa tváriť, že sa nič nestalo. Pri zjavne účelových pochybeniach konkrétnych súdov je potrebné vyvodiť priamu disciplinárnu, respektíve trestnoprávnu zodpovednosť," uviedol predseda Najvyššieho súdu Štefan Harabin.
Podľa jeho slov je potrebné disciplinárnym konaním, alebo i trestným stíhaním vylúčiť čo i len teoretickú možnosť iných motívov ako len momentálne a totálne odborné zlyhanie trojice ústavných sudcov, ktorí nikdy predtým ani len teoreticky nepôsobili v trestnom práve a vyniesli v danej veci "záhadne účelový verdikt".
Ústavný súd nekomentuje
Hovorkyňa Ústavného súdu Anna Pančurová nechcela Harabinove vyjadrenia komentovať.
"Zatiaľ žiaden podnet na disciplinárne stíhanie ústavnému súdu nebol doručený, preto sa k nemu ani nemôžeme vyjadrovať. V prípade, že takýto podnet bude doručený, tak sa ním Ústavný súd bude zaoberať v zmysle zákona o organizácii Ústavného súdu, o konaní pred ním a o postavení jeho sudcov," konštatovala pre TASR.