Smer nezvolal dohodnutú schôdzku. O majetkových priznaniach tak poslanci nehovorili, viacerí z nich o ničom netušia. Ak návrh nepodajú včas, zmeny v priznaniach budú až na jar 2016.
Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským článkom denníka SME.
BRATISLAVA. Budú verejní funkcionári vypisovať majetkové priznania po novom už za rok 2014, za rok 2015, alebo sa termín opäť posunie?
Na túto otázku dnes poslanci Smeru nevedia dať odpoveď. Čo je s novelou zákona o konflikte záujmov, tak nie je jasné.
V piatok mali pritom podľa záverov posledného poslaneckého grémia zástupcovia strán rozhodnúť o definitívnej podobe predpisu. Predseda parlamentu Pavol Paška však schôdzku nezvolal.
Pokiaľ sa zákon nedostane na septembrovú schôdzu parlamentu, hrozí, že nebude platiť od januára 2014, ale sa o rok posunie. Podrobnejšie majetkové priznania by sa potom na stránke parlamentu objavili až na jar 2016.
Posledným termínom na podanie návrhov na najbližšiu schôdzu je 16. august.
Paška neberie
„S pánom predsedom sa mi nepodarilo nijak spojiť,“ povedal o rokovaniach predseda výboru pre nezlučiteľnosť funkcií Miroslav Beblavý (SDKÚ).
Šéfovi výboru mali do konca júna predložiť pripomienky k novele jednotlivé kluby. Technické pripomienky mali len z OĽaNO, Smer neposlal nič.
Novelu zákona už Beblavý vypracoval, nemá však stanovisko Smeru, či ho podporí.
Na dovolenke
SME sa pokúšalo dva dni kontaktovať Pašku a spýtať sa ho, prečo grémium nezvolal a v akej podobe návrh prejde. Jeho hovorca Pavel Chovanec odpísal, že je na dovolenke a odkázal na tlačový odbor. Ten nás odkázal späť na Chovanca.
Hovorkyňa parlamentu Soňa Pötheová vraví, že Paška je na riadnej dovolenke a že odpoveď by mohla vedieť predsedníčka klubu Jana Laššáková. „Neviem sa k tomu vyjadriť. Vôbec,“ povedala Laššáková.
O novele nič nevedela ani členka výboru pre nezlučiteľnosť funkcií Oľga Nachtmannová zo Smeru.
Peter Osuský, člen výboru za SaS, má o osud novely obavy. „Očakával by som, že by zmenu slušnosť kázala, ale prax nás učí o inom.“
Návrh by mal byť kompromis
Priznania politikov by mali byť podrobnejšie. Ak Smer povie áno.
BRATISLAVA. Verejní funkcionári musia aj podľa súčasnej podoby zákona každoročne do parlamentu posielať majetkové priznania.
V praxi sa z nich však bežný občan dozvie napríklad len to, že premiér Robert Fico vlastní rekreačnú chatu, vinicu, zariadenie chaty, podielové listy, úspory, dve osobné autá a stavebné sporenie. Bližšie údaje parlament neposkytuje.
Po novom by sa na webe Národnej rady mali objaviť majetkové priznania s konkrétnejšími údajmi - nielen o nehnuteľnostiach, ale napríklad aj typ auta, rok výroby a to, ako ho politik nadobudol.
Bližší opis drahých častí hnuteľného majetku by sa nemal podľa kompromisného návrhu týkať umeleckých predmetov, aby nelákali zlodejov.
Zverejňovať by sa malo aj to, v akej firme majú politici podiely a v akej banke majú úspory.
Súčasťou kompromisu by mala byť aj možnosť, aby sa prehlasovaná menšina výboru pre nezlučiteľnosť funkcií mohla pri pochybnostiach o jeho rozhodnutí obrátiť na Ústavný súd.
Pravica doteraz nemala takúto možnosť, keď bol prezident Ivan Gašparovič podozrivý, že robil reklamu v prospech poisťovne, či pri preverovaní výhod, ktoré dostal Ján Slota.
Miroslav Kern

Beata
Balogová
