Bratislava 20. júna (TASR) - Zmenami v pracovnom práve definovanými v Zákonníku práce, v zákonoch o štátnej a verejnej službe sa dnes venovali poslanci parlamentu. O týchto právnych normách rokovali parlamentné výbory približne dva mesiace. Poslanci považujú schválenie týchto návrhov za zásadný prielom v pracovnom práve v SR. Ani jeden z týchto zákonov však dnes nebol prijatý. Rozsiahla diskusia i nemálo pozmeňujúcich návrhov spôsobili, že hlasovanie sa uskutoční vo štvrtok popoludní po pravidelnej hodine otázok.
Nový Zákonník práce deklaruje ako svoju prioritnú zásadu, že fyzické osoby majú právo na prácu a slobodnú voľbu zamestnania, na spravodlivé a uspokojivé pracovné podmienky a na ochranu proti nezamestnanosti. Tieto práva im patria bez akýchkoľvek obmedzení a priamej alebo nepriamej diskriminácie podľa pohlavia, manželského a rodinného stavu, rasy, farby pleti, jazyka, veku, zdravotného stavu, viery a náboženstva, politického alebo iného zmýšľania, odborovej činnosti, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo etnickej skupine, majetku, rodu alebo iného postavenia. Naposledy menované "iné postavenie" navrhol poslanec Peter Kresák nahradiť "sexuálnou orientáciou".
Poslanci prerokovali aj návrh zákona o štátnej službe. Jeho cieľom je upraviť právne vzťahy štátnych zamestnancov pri vykonávaní štátnej služby ako verejnoprávne vzťahy zamestnancov k štátu. Navrhovaná právna úprava štátnej služby vychádza z princípov profesionality, spoľahlivosti, nestrannosti a politickej neutrality štátneho zamestnanca pri výkone štátnej služby.
Na záver dnešného rokovacieho dňa sa zákonodarcovia venovali aj zákonu o verejnej službe. Rozprava k tomuto bodu bude pokračovať vo štvrtok.
Návrh zákona o verejnej službe upravuje verejnú službu a pracovnoprávne vzťahy zamestnancov pri vykonávaní verejnej služby zamestnávateľom, ktorým sa priznáva verejnoprávny charakter. Ide predovšetkým o zamestnancov rozpočtových a príspevkových organizácií, verejnoprávnych inštitúcií, obcí a zamestnancov v zdravotníctve a školstve.
Na ich pracovné vzťahy sa subsidiárne vzťahuje nový Zákonník práce, pričom zákon upravuje niektoré odchýlky, okrem iného stanovením širšieho okruhu povinností týchto zamestnancov, ale aj priaznivejších podmienok zamestnávania.
Zamestnancom verejnej služby podľa návrhu neprislúcha definitíva, predlžuje sa im však výpovedná lehota z 3 na 6 mesiacov, ktorú možno kolektívnym vyjednávaním ešte predĺžiť. Platové pomery verejných zamestnancov upravujú tri kategórie platových tabuliek, pričom osobitná by mala platiť pre pedagogických i zdravotníckych pracovníkov.
*ad zg som