Zákon o preukazovaní pôvodu majetku je bezzubý, upozorňuje opozícia. Fico hovorí o jednej z najväčších výziev pre nového generálneho prokurátora.
BRATISLAVA. Žiadny prípad sa nedostal na súd, štyri podnety vrátila prokuratúra pre nedostatok dôkazov polícii na dopracovanie.
Sporný zákon o preukazovaní pôvodu majetku je účinný už viac ako dva roky, ale výsledky nepriniesol.
Obľúbená agenda predsedu Smeru Roberta Fica mala byť odpoveďou najmä na verejné pochybnosti o majetku viacerých vysokopostavených politikov. Zákon hovorí dokonca o konfiškácii celého majetku.
Premiér Fico si nemyslí, že jeho zákon je bezzubý.
„Problémy vidíme v aplikácii zákona. Aj preto, že Generálna prokuratúra nemala dva a pol roka riadne vedenie, chýbala nám spätná väzba od orgánov činných v trestnom konaní. Považujeme to za jednu z kľúčových výziev Generálnej prokuratúry,“ povedal jeho hovorkyňa Beatrice Szaboová.
Nový generálny prokurátor nespresnil, či a aké kroky chystá, aby zákon fungoval efektívnejšie.
„Jaromír Čižnár sa bude venovať každej oblasti, ktorá si zaslúži pozornosť, či už zlepšením práce na prokuratúre alebo právnej úpravy,“ povedala jeho hovorkyňa Jana Tökölyová.
Opozícia vidí marketing
Podobný zákon chcel ešte ako minister vnútra presadiť aj Daniel Lipšic (dnes Nova). Právnu úpravu Smeru kritizuje, že je deravá. Zákon v súčasnom znení je podľa neho nevykonateľný.
„Zákon je absolútne bezzubý a dá sa jednoducho obísť. Podľa neho je totiž možné do legálneho príjmu započítať aj neobvyklé operácie. Za také je veľmi ľahko možné vyhlásiť aj úkon, ktorý je v skutočnosti praním špinavých peňazí,“ hovorí Lipšic.
„Z nášho pohľadu je ten zákon úplná fraška. Táto vládna garnitúra nemá záujem, aby bola ekonomická kriminalita veľkého rozsahu trestaná. Je to len marketingový ťah,“ hovorí Richard Sulík z SaS.
Ján Figeľ z KDH by zákon sprísnil. „Očakávam tiež od nového generálneho prokurátora najmä to, aby nepodľahol tlakom rôznych skupín, ale aby sa snažil o čo najdôslednejšie uplatnenie zákona v súlade s jeho predsavzatiami, ktoré prezentoval,“ hovorí.
Szaboová povedala, že o zmenách sú ochotní hovoriť, ak si to vyžiada spätná väzba z aplikačnej praxe.
Problém zákon aj aplikácia
Chyba je aj na strane zákona a problémom je aj jeho aplikácia, myslí si právnik Jozef Vozár z Ústavu štátu a práva.
„Ak niekto preukáže pôvod majetku tak, že jeho manželka kúpi výhodne akcie a potom ich s mnohonásobným ziskom predá a orgány činné v trestnom konaní sú s takýmto preukázaním spokojné, tak nepomôže ani ten najlepší zákon,“ hovorí Vozár.
Myslí si, že v prvom rade by nemala chýbať vôľa aplikovať zákony podľa ich zmyslu a stíhať aj veľkých hráčov.

Beata
Balogová
