Košice 8. októbra (TASR) - Aj v prípade, že by sa pojednávanie s majiteľkou nebankovej finančnej inštitúcie Nick Finance, 38-ročnou Dobroslavou K., ktoré sa dnes malo začať na Krajskom súde (KS) v Košiciach, riadne konalo, poškodení by sa finančného odškodnenia nedočkali. Senát Ladislava Tomčovčíka totiž vylúčil poškodených z trestného konania s tým, že bude rozhodovať len o vine obžalovanej a ak ju uzná vinnou, tak o treste. Nebude sa zaoberať náhradou škody, ktorú obžalovaná spôsobila svojim veriteľom.
"Poškodení si môžu vymáhať škodu od majiteľky firmy v občianskom súdnom konaní, prípadne podať na súd návrh na konkurz," poznamenal Tomčovčík.
Ako ďalej uviedol, vylúčenie poškodených z trestného konania umožňuje súdu paragraf 44 Trestného poriadku preto, aby sa urýchlilo trestné konanie. KS v Košiciach nemá materiálne, priestorové ani personálne možnosti na zabezpečenie pojednávania, na ktorom by sa mohlo zúčastniť 2100 poškodených. Napokon tým, že sú vylúčení z konania, orgány činné v trestnom konaní ušetria nemalé finančné čiastky na vyhotovenie rozsiahlej obžaloby a rozsudku a ich doručenie poštou každému z nich.
"Účelom trestného konania je v prvom rade rozhodnúť o vine či nevine a v prípade viny uložiť trest," uzavrel Tomčovčík. Rozhodnutie senátu KS v Košiciach nepripustiť poškodených do trestného konania vo veci majiteľky nebankovej inštitúcie Nick Finance je podľa Spoločnosti na ochranu občanov poškodených záložňami (SOPOZ) nesprávnym, jednostranným a zjednodušeným výkladom zákona. Pre TASR to povedal predseda SOPOZ Vincent Jasaň, podľa ktorého to, že senát Ladislava Tomčovčíka poškodených vylúčil z konania, je doslova výsmechom demokracie. Aj preto sa členovia SOPOZ už obrátili na Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu.
"Krajský súd si svojvoľne vykladá zákony, samozrejme, v neprospech tých, ktorí do nebankových inštitúcií vložili svoje neraz aj celoživotné úspory," uviedol Jasaň. Ako zdôraznil, článok 46 Ústavy SR jasne hovorí o tom, že každý má právo na náhradu škody spôsobenej nezákonným rozhodnutím štátneho orgánu.
"V tomto prípade chybu predsa urobil štát tým, že včas nezabránil tomu, aby sa v médiách začali objavovať masívne reklamy nebankových inštitúcií. Čudujem sa preto súdu, že poškodených chce doslova dať nabok a ich odškodnenie nepovažuje za dôležité," uzavrel Jasaň.
Dobroslavu K. prokurátor obžaloval z pokračujúceho trestného činu podvodu, ktorého sa mala dopustiť tým, že v období od januára 1996 do mája 1999 ako majiteľka nebankovej finančnej inštitúcie prijala od 2100 dôverčivých občanov vklady v celkovej sume prevyšujúcej 398 miliónov korún. Zmluvy o tichom spoločenstve uzatvárala vo svojej firme v Košiciach i v pobočkách v Bratislave a Banskej Bystrici, pričom poškodeným sľubovala 36 až 62-percentný ročný výnos.
Obžalovaná mala dnes predstúpiť pred súd. Vzhľadom na to, že obhajca deň pred pojednávaním vypovedal obžalovanej plnú moc, súd pojednávanie odročil na november a obžalovanej dal týždeň na to, aby si zvolila nového obhajcu.