
Bratislava 8. októbra (TASR) - Ak sa niektorý z koaličných partnerov SDKÚ, SMK, KDH a ANO spojí vo vážnej veci a proti vôli zvyšku koalície s opozíciou, pôjde o hrubé porušenie práv ostatných koaličných partnerov. Tí budú môcť následne odstúpiť od koaličnej zmluvy, ak sa toto porušenie práv nepodarí vyriešiť na zasadnutí Koaličnej rady.
Tieto ustanovenia obsahuje koaličná zmluva, ktorú dnes podpísali lídri štyroch stredopravých strán. Bod, ktorý hovorí o spolupráci s opozíciou, je jednou z mála noviniek v porovnaní s textom zmluvy medzi SDK, SDĽ, SMK a SOP spred štyroch rokov.
Ďalšou zmenou je ustanovenie politického práva veta na rokovaní vlády. Ak niektorý člen vlády vyjadrí na zasadnutí kabinetu politický nesúhlas svojej strany s prerokúvaným bodom, predseda vlády stiahne bod z programu a zaradí ho až po prerokovaní Koaličnou radou. Toto ustanovenie sa v praxi používalo aj v uplynulom volebnom období, nebolo však zakotvené v koaličnej zmluve.
Ustanovenia určujúce súčinnosť koalície a činnosť Koaličnej rady sa nezmenili. Koaličnú radu vytvoria po traja zástupcovia všetkých subjektov - predseda strany alebo jeho zástupca, predseda poslaneckého klubu alebo jeho zástupca a člen vlády. Každý z koaličných partnerov disponuje pri prijímaní rozhodnutí v Koaličnej rade jedným hlasom.
Nová koaličná zmluva rovnako ako predošlá stanovuje rozdelenie kresiel vo vláde, miest štátnych tajomníkov i funkcií v parlamente. Predchádzajúca dohoda išla pri parlamentných funkciách do väčších detailov, keď stanovila aj počet členov v jednotlivých výboroch a stranícke zloženia zahraničných delegácií parlamentu.
V predchádzajúcej zmluve sa vyskytli tri konkrétne mená - spoločného kandidáta všetkých strán na predsedu parlamentu Jozefa Migaša, predsedu vlády Mikuláša Dzurindu, ktorého mal Migaš vymenovať, a spoločného kandidáta na prezidenta Rudolfa Schustera. Nová koaličná zmluva hovorí len o jednej osobe - spoločnom kandidátovi na šéfa zákonodarného zboru Pavlovi Hrušovskom.