Bratislava 8. októbra (TASR) - Národná rada SR bude mať v III. volebnom období 17 výborov, z nich ôsmim bude šéfovať opozícia. Dohodli sa na tom koaliční partneri SDKÚ, SMK, KDH a ANO, čo je zakotvené aj v dnes podpísanej Koaličnej dohode.
Vo vedení NR SR bude predseda a štyria podpredsedovia. Post šéfa parlamentu patrí KDH, ktoré navrhlo doterajšieho podpredsedu Pavla Hrušovského. Prvým podpredsedom by sa mal stať Béla Bugár. Napriek tomu, že NR SR oficiálne nepozná prvého podpredsedu, táto funkcia znamená zastupovanie šéfa parlamentu v prípade jeho neprítomnosti. V zmluve je zakotvené, že ostatné podpredsednícke posty budú patriť ostatným koaličným stranám. Tie navrhli Zuzanu Martinákovú (SDKÚ) a Pavla Ruska (ANO). Jedno miesto patrí opozícii a jej najsilnejší subjekt HZDS navrhuje Evu Antošovú a Viliama Vetešku. Koho skutočne navrhnú, rozhodne predseda strany Vladimír Mečiar.
Zo 17 výborov bude SDKÚ predsedať trom - výboru pre hospodárstvo, privatizáciu a podnikanie (navrhli Jána Rusnáka), pre verejnú správu (Milan Hort) a pre vzdelanie, vedu, šport a mládež, kultúru a médiá (Ferdinand Devínsky). SMK patria výbor pre financie, rozpočet a menu i pre ľudské práva, národnosti a postavenie žien, kde sú kandidátmi ich doterajší predsedovia Pál Farkas a László Nagy. KDH dostalo Zahraničný výbor NR SR (Ján Figeľ) a výbor NR SR pre zdravotníctvo (Anna Záborská). Najmenší koaličný subjekt ANO bude predsedať mandátovému a imunitnému výboru (Ľubomír Lintner) a ústavnoprávnemu výboru (Ján Drgonec).
Podľa Koaličnej zmluvy ostatným výborom bude predsedať opozícia. HZDS a Smer navrhujú, aby si opozícia rozdelila predsednícke posty v parlamentných výboroch v pomere 4:3:1. HZDS by malo šéfovať výboru pre pôdohospodárstvo, pre sociálne veci a rodinu a osobitným kontrolným výborom na kontrolu činnosti Slovenskej informačnej služby a Vojenského spravodajstva. Smer navrhne predsedov výborov pre obranu a bezpečnosť, integráciu a výbor pre nezlučiteľnosť funkcií štátnych funkcionárov. KSS chcú lídri parlamentnej opozície HZDS a SMER ponúknuť miesto predsedu výboru NR SR pre životné prostredie a ochranu prírody.
O všetkých personálnych otázkach sa rozhodne 15. októbra na ustanovujúcej schôdzi parlamentu. O spôsobe hlasovania rozhodnú poslanci priamo na zasadnutí. Podľa rokovacieho poriadku o personálnych otázkach rozhoduje NR SR spravidla v tajných voľbách.