V najnovšej reklame na pivo mal jeden z komparzistov tričko s kapelou Skrewdriver. Na nakrúcanie si ho vraj priniesol sám.
BRATISLAVA. „Na čo si pripíjajú Slováci?“ pýta sa najnovší reklamný šot piva Zlatý Bažant. „Na najlepších nepriateľov,“ znie jedna z odpovedí.
Na obrazovke sa v tej chvíli usmieva partička paintballových hráčov, ktorí držia v rukách zbrane na guľôčky naplnené farbou. Jeden z nich je v tričku s názvom britskej neonacistickej kapely Skrewdriver.
Reklamu vysielali televízie od minulého týždňa. V pondelok ju podľa Hany Šimkovej, hovorkyne spoločnosti Heineken, ktorá značku Zlatý Bažant vlastní, načas stiahli z vysielania.
Počas dňa museli názov kapely z trička vyretušovať.
[content type="video" source="youtube" id="BhgEM8PShdw?rel=0" width="490" height="276"][/content]
Kapelu nikto nespoznal
Pivovarníci vysvetľujú, že netušili, že sa za nápisom skrýva názov neonacistickej skupiny.
„Keďže u nás aj v ostatných firmách, ktoré spolupracovali na reklamnom šote, pracujú slušní ľudia, ktorí nevyznávajú extrémistické filozofie, považoval celý tím nápis na tričku za neškodný nápis 'skrutkovač',“ tvrdí Šimková.
Zámenu písmen k a c v anglickom názve si preto nevšimli. Skrutkovač sa totiž v angličtine píše „screwdriver“.
Podobne ako Heineken celú vec opisuje Michal Hlavačka z produkčnej firmy, ktorá šot nakrúcala. „Všetci sme to považovali za obyčajné tričko s grafikou, akých je v obchode milión,“ vysvetľuje.
Tričko komparzistovi neprichystala kostymérka, priniesol si ho sám. „Chceli sme, aby boli hráči paintballu autentickí,“ pokračuje Hlavačka. „Preto sme ich požiadali, aby prišli v tom, v čom paintball normálne hrávajú.“
Mohlo ísť o trestný čin
Skrewdriver bola anglická kapela založená neonacistom Ianom Stuartsonom.
Irena Bihariová z organizácie Ľudia proti rasizmu hovorí, že nosenie trička s motívom tejto kapely by mohlo byť trestným činom podpory a propagácie hnutí smerujúcich k potlačeniu základných práv a slobôd.
Aj keď väčšina štábu tvrdí, že o kapele Skrewdriver nikdy nepočula, Bihariová pochybuje, že by o nej nič nevedel ani komparzista, ktorý prišiel v tričku oblečený.
„Táto kapela je notoricky známa zvlášť pre tých, ktorí ju počúvajú,“ myslí si. „Ťažko veriť, že si niekto oblečie tričko takto vyhranenej kapely bez toho, aby netušil o jej ideologickom pozadí,“ dodáva Bihariová.
Problémy aj v českom O2
Podobnú kauzu musí riešiť aj český mobilný operátor O2. V zákazníckom programe Extra výhody ponúkal 20percentnú zľavu na oblečenie s logom Thor Steinar. Značka je obľúbená medzi neonacistami.
Po upozorneniach od zákazníkov české O2 ponuku z webu stiahlo. Hovorca operátora Hany Farghali tvrdí, že sa tam dostala nedopatrením.
„Išlo o chybu človeka, ktorý nepozná históriu a povesť tejto značky, ani to, že je obľúbená medzi extrémistami.“
Politológ Tomáš Zálešák si myslí, že podobné malé zviditeľnenia extrémistom nepomôžu.
„Nebezpečenstvo spočíva v tom, že sa im darí dostávať sa do médií čoraz viac, čo za istej spoločenskej situácie môže priniesť úspech.“

Beata
Balogová
