BRATISLAVA. Zásoby krvi sa míňajú. Národná transfúzna stanica preto vydala výzvu, aby ľudia prišli darovať krv. Pripojila sa aj najväčšia Univerzitná nemocnica v Bratislave.
Čo chýba
A+ najbežnejšiu skupinu má takmer polovica ľudí u nás. Preto jej je treba najväčšie množstvo.
Rh– všetky skupiny s negatívnym Rh faktorom.
Chýba najmä skupina A Rh pozitív, ale aj všetky skupiny s negatívnym Rh faktorom.
Táto situácia sa opakuje v lete, keď je menej darcov. Najväčšia potreba krvi a zároveň najmenej darcov býva na prelome júla a augusta.
Krvi je málo na celom Slovensku, najhoršie sú na tom Bratislava, Košice a Banská Bystrica, kde sú veľké nemocnice aj srdcovocievne či onkologické ústavy, ktoré potrebujú veľa krvi.
Ak chcete pomôcť a darovať krv, môžete tak spraviť na všetkých pracoviskách Národnej transfúznej stanice, ktorých je na Slovensku jedenásť.
Počas pracovných dní majú otvorené od siedmej do 14.00 hodiny, v utorok do 17. hodiny. Darovanie trvá zhruba trištvrte hodiny.
Počas odberu vyplníte dotazník, urobia vám testy a poradíte sa s lekárom. Pred odberom by ste nemali piť alkohol a fajčiť. Nechoďte nalačno a poriadne pite.
Krv nechýba preto, že by ju vyviezliPrečo chýba krv zväčša v lete, vysvetľuje projektová manažérka Národnej transfúznej stanice MARTINA GROŽAJOVÁ.
Prečo je málo krvi?
„Lebo je leto. Ľudia sú na dovolenkách a sú horúčavy. Vyššie sú aj požiadavky z nemocníc, pretože je viac úrazov a nehôd. Ľudia teraz pre vysoké teploty kolabujú a aj pritom môže dôjsť k úrazom či nehodám a potom treba krv.“
Nie je dôvodom nedostatku krvi jej vývoz do zahraničia?
„Slovensko krv do zahraničia nevyváža. Zo zákona to nie je povolené.“
Kedy nemôžu ľudia darovať krv?
„Rozlišujeme trvalé a dočasné vyradenie z evidencie. Konkrétny prípad vždy vyhodnotí lekár. Trvalé vylúčenia sú spôsobené závažným chronickým ochorením, prenosom HIV vírusu alebo po prekonaní žltačky typu B či C. Môže ísť aj o srdcovocievne či onkologické ochorenia.“
Kedy vyradíte dočasne?
„To môže byť pre užívanie antibiotík, prekonanie chorôb, po piercingu či tetovaní.“
Po akom dlhom čase od piercingu a tetovania môže človek darovať krv?
„Po pol roku.“

Beata
Balogová
