BRATISLAVA. Mená svedkov a policajtov, dôkazy, či postup pri vyšetrovaní. Nič z toho neobsahuje správa o kontrole policajného zásahu v Moldave nad Bodvou, ktorú získal denník SME na základe infožiadosti.
Ako inšpekcia ministerstva vnútra zistila, že kukláči Rómov v osade netĺkli, nevysvetlila.
Stačili štyri odseky
V dvojstranovom texte sú výsledky kontroly zhrnuté len do štyroch stručných odsekov.
„Väčšina textu vysvetľuje právne predpisy,“ ohodnotil správu Martin Varinčík z mimovládnej organizácie ETP, ktorá v osade pôsobí a na tvrdý zákrok polície dlhodobo upozorňuje.
Vavrinčík poukázal na správy inšpekcie v prípade usmrtenia Karola Sendreia v roku 2001 a fackovania rómskych chlapcov košickými policajtmi v roku 2010, ktoré boli obsiahlejšie a aj s dôkazmi. Zlyhanie pri vyšetrovaní môže viesť k právnym krokom proti Slovensku pred medzinárodnými súdnymi orgánmi, upozornil.
Poslali ich tam viac
Razia prišla po predchádzajúcom útoku Rómov na policajtov. Minister vnútra Robert Kaliňák aj policajný prezident Tibor Gašpar odmietajú, že by išlo o pomstu.
Dokument inšpekcie uvádza, že počet policajtov na zásah bol „upravený“ pre predchádzajúci útok na hliadku tak, aby razia bola úspešná. Kaliňák minulý týždeň obhajoval zásah ako štandardnú pátraciu akciu.
„Nikoho sa na nič nepýtali. Koho chytili, toho zmlátili. Bili ma hlava-nehlava,“ povedal po incidente tridsaťročný Milan Hudák. V osade niekoľko rokov pracuje ako dobrovoľník.
Rezort vnútra až minulý týždeň priznal, že inšpekcia pri vyšetrovaní vôbec nevypočula poškodených, správa neuvádza ani mená policajtov, s ktorými kontrola hovorila. Úrad splnomocnenca pre Rómov, ktorý žiadal vyšetrenie prípadu, dodnes správu z inšpekcie nedostal, preto ju nekomentoval.
Vlastné vyšetrovanie incidentu vedie aj ombudsmanka Jana Dubovcová. Výsledky kontroly by mala prezentovať do niekoľkých týždňov. Pri šetrení jej komplikovali prácu jednotlivé úrady.
"K časti dokumentácie sme sa napríklad dostali vyslovene až na zásah policajného prezidenta alebo dokonca ministra vnútra, a to aj napriek tomu, že verejná ochrankyňa práv má mať podľa zákona možnosť bezodkladného prístupu k takýmto materiálom, uviedla ombudsmankina poradkyňa pre komunikáciu a médiá Alena Kuišová.
Správa o kontrole k zásahu v Moldave nad Bodvou.

Beata
Balogová
