BRATISLAVA. Polícia už od polovice minulého roka nemusí pri prekročení rýchlosti zisťovať, kto šoféroval. Pokutu môže dať rovno majiteľovi auta a zákon jej umožňuje, aby sa to dialo v podstate automaticky.
Systém radarov vybavených kamerovým systémom, ktorý by sám posielal podklady k pokutám, však zatiaľ policajti nekupujú, hoci sa o ňom hovorilo už v roku 2012.
„Pripravujeme pilotný projekt, ktorý by mal byť spustený do dvoch rokov,“ odpísalo ministerstvo vnútra.
Pôvodne sa uvažovalo o 150 sledovaných úsekoch – 80 z nich malo byť osadených pevným radarom, na ďalších 70 by radary umiestnili podľa potreby.
„Celoplošne by sme systém objektívnej zodpovednosti za porušenie pravidiel cestnej premávky chceli zaviesť do roku 2017,“ tvrdí ministerstvo.
Momentálne vraj pripravuje technickú špecifikáciu zariadení, ktoré sú potrebné na fungovanie informačného systému a s tým aj rozpočet na jeho zavedenie.
Systémy, ktoré dokážu auto odfotiť, namerať jeho rýchlosť a automaticky poslať informácie polícii, majú v Česku či v Rakúsku. Výrazne zrýchľujú riešenie priestupkov, fungujú 24 hodín denne a sú v podstate bezúdržbové.
Väčšinou ich umiestňujú na hlavných ťahoch a v mestách, kde sa neustále porušujú predpisy. Vybudovanie systému môže stáť milióny eur.
Ďalej k téme:
- Súťaž na radary u Kaliňáka nastavili tak, že uspieť môže jediná firma
- Pri nákupe radarov za Kaliňáka už raz chybu našli

Beata
Balogová
