Dlhoročná reportérka Slovenského rozhlasu nebola salónnou novinárkou. Zaujímali ju ľudia, mapovala zemetrasenie v Arménsku, vojny v Čečensku a bývalej Juhoslávii, ale aj výbuch v Novákoch.
Bola to jedna z jej najúspešnejších reportáží. Súťaž o výstavbu verejnej kanalizácie v obci Brunovce vyhrala firma patriaca samotnému starostovi. Nemala na to potrebnú kvalifikáciu a ostatné firmy súťažili len pro forma.
Redaktorka Slovenského rozhlasu Milena Čeganová (27. 12. 1957 - 2. 8. 2013) zmanipulovanú verejnú súťaž na výstavbu kanalizácie v roku 2006 vypátrala a zverejnila. Polícia začala na základe tohto podnetu stíhať starostu obce.
Za prípad dostala dve ocenenia Literárneho fondu. Ukázala to, čo ju zdobilo počas celej novinárskej kariéry - cit pre spravodlivosť a zvedavosť.
Začala s investigatívou
Tieto vlastnosti Milenu Čeganovú už od detstva akoby predurčili pre novinárske povolanie. Na gymnáziu v rodnom Liptovskom Mikuláši viedla stredoškolský časopis.
Raz však o ich časopise prišla nahrávať príspevok banskobystrická rozhlasová redaktorka Jozefína Mikovínyová. A bolo rozhodnuté. Milene učarovala sila a emócia vyrozprávaného slova, a tak sa počas štúdia na Filozofickej fakulte UK v Bratislave v rokoch 1976 - 82 zamerala najmä na rozhlasovú žurnalistiku.
Už od začiatku 80. rokov pracovala v rozhlase a venovala sa spoločenskej a občianskej publicistike. Ako sama hovorila, rozhlas bol pre ňu veľkou autoritou, zaiste aj preto jej nikdy v novinárskej práci nechýbala pokora. Nebola „salónnou“ novinárkou, milovala prácu v teréne, čo jej umožnilo aj mnoho stretnutí so zaujímavými ľuďmi.
Jej príspevky zneli v reláciách Kontakty, Roľnícka beseda či Dobrý deň z Bratislavy. Ako jedna z prvých začala s investigatívnou publicistikou, aj keď v polovici 80. rokov sa o nej veľa nehovorilo. V tomto žánri sa jej darilo. Jej pátranie v prípade z roku 1987 dostalo vinníka pred prokuratúru.
Rok nato už mapovala následky ničivého zemetrasenia v Arménsku. Pôsobila v meste Gugark a do pomoci sa vtedy zapojili aj obyvatelia Československa a postavili tam školu, ktorá funguje dodnes. Táto nebezpečná, no neodolateľná práca ju veľmi oslovila a niekoľko príležitostí sa jej naskytlo v 90. rokoch.
Milena Čeganová pri preberaní ceny Literárneho fondu za reportáž o zmanipulovanej zákazke.
FOTO - TASR
Vojna v Juhoslávii
Intenzívne sledovala vojnu v bývalej Juhoslávii. V týchto štátoch bola s viacerými štábmi až pätnásťkrát a neraz osobne vnímala strasti a ohrozenie života tamojších obyvateľov.
To rozhodlo, aby si popri dvoch deťoch, ktoré vtedy mala, načas osvojila aj malú Valentínu z Chorvátska, ktorá dnes študuje medicínu v Záhrebe. S porovnateľným nasadením pracovala na Ukrajine, v Gruzínsku, Rusku, Rumunsku a ďalších štátoch, o ktorých sa u nás po roku 1989 veľmi nehovorilo.
Neskôr sa „usadila“ doma a v relácii Štúdio Kontakt sa zameriavala najmä na témy z oblasti samosprávy, štátnej správy, Niekedy priam detektívnym spôsobom vyhľadávala prípady prešľapov v samospráve.
Od roku 2007 tri roky viedla veľký tím Centra publicistiky Slovenského rozhlasu, ktoré pripravovalo publicistické príspevky pre rádio Slovensko, Regina a Devín. Kolegov viedla k práci v teréne a presadzovala zameranie sa na analytickú publicistiku tak, aby rozhlasové vysielanie bolo pre poslucháča aj pomocníkom v riešení jeho problémov.
Vďaka tomuto prístupu vzniklo mnoho projektov, okrem iných napríklad prenos z „búrania“ schengenskej hranice či mapovanie tragédie baníkov v Handlovej.
Milena Čeganová spolu s Igorom Bukovským koncom 90. rokov pripravila viacero publikácií o zdravej výžive, o ktorej radili prostredníctvom denníka SME.
Napriek športovému duchu (dlhé roky hrávala volejbal a basketbal), silnej energii, ktorú rozdávala okolo seba, nedokázala poraziť vážnu chorobu. To ju prinútilo rekapitulovať svoju kariéru. Pred dvomi rokmi začala písať knihu o svojich novinárskych cestách, ktorá, žiaľ, zostala len rukopisom.
Autor: autor pracuje v RTVS

Beata
Balogová
