Viacerí rektori zarábajú aj dvakrát toľko čo premiér. Iní zasa príjmy utajujú, čím obchádzajú zákon.
BRATISLAVA. Iba osem z 20 verejných vysokých škôl poslúchlo zákon a zverejnilo, koľko vlani zarobili rektori.
Najvyšší príjem za minulý rok, takmer 83-tisíc eur, vykázali rektor Technickej univerzity vo Zvolene Rudolf Kropil a rektor Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave Jozef Matúš.
Premiér Robert Fico mal vlani o polovicu menší zárobok, necelých 41-tisíc eur. Do apríla, kým nenastúpila k moci jeho vláda, bol poslancom.
Mnohé verejné školy nielen taja platy rektorov, ale ignorujú aj zverejňovanie ich majetkových priznaní. Podľa zákona o konflikte záujmov ich majú na stránky škôl dávať akademické senáty.
Len päť si splnilo povinnosť a na web dali údaj o príjmoch a majetku rektora.
Na čo sa vyhovárajú?
Ďalších päť škôl sprístupnilo majetkové priznania až po otázkach SME, z toho Vysoká škola múzických umení a Ekonomická univerzita bez minuloročného platu rektora.
Fakty
Verejné vysoké školy
na Slovensku ich je 20,
iba päť škôl zverejnilo príjem a majetok rektora, ako prikazuje zákon,
ďalších päť začalo konať po upozornení SME.
„Mysleli sme, že keď sa priznanie poskytuje ministrovi školstva, tak to postačuje,“ vraví rektor Ekonomickej univerzity Rudolf Sivák.
Žilinská univerzita tvrdí, že zákon splnila, keď údaje zavesila na intranet, ktorý je však verejnosti neprístupný.
„Akademický senát si zákonnú povinnosť v plnom rozsahu splnil,“ reagovala jeho tajomníčka Janka Macurová na žiadosť o zaslanie majetkového priznania rektorky Tatiany Čorejovej.
Prešovská univerzita zase zákon číta tak, že z majetkového priznania smela zverejniť iba titul a údaj, že René Matlovič zastáva verejnú funkciu rektora.
Zákon pritom ukladá verejným školám zverejňovať, či rektor vlastní dom, byt, alebo má úspory. Rovnaké pravidlo platí pre poslancov, členov vlády či prezidenta. Prehľad ich majetku sprístupňuje parlamentný výbor pre nezlučiteľnosť funkcií.
Čo všetko vlastní, po otázkach SME odkryl napríklad rektor Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach Emil Pilipčinec. Okrem bytu a auta má umelecké diela za šesťtisíc eur a polovnícku výzbroj a výstroj za 11-tisíc.
„Rektori škôl nepodliehajú kontrole výboru a ukazuje sa, že túto výnimku viaceré školy zneužívajú. Malo by sa prediskutovať, či netreba zákon upraviť,“ hovorí šéf výboru Miroslav Beblavý z SDKÚ.
Kliknutím - obrázok zväčšíte.
Rektora môžu aj odvolať
Zákon počíta so sankciami pre neporiadnych rektorov. Ten, kto akademickému senátu nepodá majetkové priznanie, môže prísť o jeden mesačný plat. Tri platy môže akademický senát vziať rektorovi, ktorý pošle dokument s nesprávnymi údajmi.
Ak by sa porušenia zákona opakovali, rektora by mohli aj odvolať z funkcie.
Beblavý upozorňuje na dieru v zákone, pretože nerieši, čo s akademickými senátmi, ktoré nezverejnia majetkové priznania od rektora. „Zákon je v tomto bode nedokonalý, pretože neumožňuje dať žiadnu sankciu.“
Minister sám nič neurobí
Minister školstva Dušan Čaplovič zo Smeru odkázal, že nie je gestorom ústavného zákona o konflikte záujmov.
„Ak však dostaneme podnet, že niektorá verejná vysoká škola, respektíve jej akademický senát si neplní povinnosti podľa tohto zákona, minimálne ju na to upozorníme,“ napísal ministrov tlačový odbor.
Štát ročne posiela verejným vysokým školám desiatky miliónov eur.

Beata
Balogová
