BRATISLAVA – Lídri stredovo-pravicovej štvorky včera slávnostne podpísali koaličnú dohodu a zverejnili svoje ambiciózne ciele. Nová vládna koalícia je pripravená uskutočniť vážne reformy vo viacerých oblastiach a dovŕšiť vstup krajiny do Európskej únie a Severoatlantickej aliancie.
„Slovensko čakajú zmeny a niektoré reformy nebudú ľahké. Medzi nami existuje zhoda, že tieto reformy sú nevyhnutné. Pred nami sú historické chvíle,“ povedal včera v bratislavskom Primaciálnom paláci staronový premiér Mikuláš Dzurinda. Odmietol prívlastok, že bol v končiacej vláde „slabým“ premiérom. Podľa neho je dôležitý výsledok. Mieni pokračovať v principiálnej politike a súčasne chce byť vnímavý voči partnerom.
Prezident Rudolf Schuster verí, že koalícia zostane pohromade celé volebné obdobie. „O SMK a KDH sa nebojím, majú tvrdú stranícku disciplínu,“ povedal. Obavy má o SDKÚ. Dúfa, že Dzurinda a Rusko si svojich poslancov ustrážia. Predseda SMK Béla Bugár žartovne dodal: „Rusko si ich ustráži ruskými metódami.“
V programových tézach, ktoré sú základom budúceho vládneho programu, koalícia hovorí o efektívnom a štíhlom štáte. Chce znížiť počet zamestnancov v štátnej správe, prijať ústavný zákon o konflikte záujmov, zákon o lobingu, znížiť nezamestnanosť. Konkrétne percento však nespomína. Zachovať by sa mal súčasný pomerný systém volieb.
Koalícia tvrdí, že jej prioritou bude riešenie problémov Rómov. Urýchlene chce spustiť reformy v školstve, sociálnom systéme, zdravotníctve i justícii.
Počíta so zavedením princípu „trikrát a dosť“ v trestnom práve i prísnejšieho postihu sudcov. Po vstupe do únie chce nová vládna moc presadzovať zachovanie národnej identity v kultúrno-etických otázkach.
Znižovať by sa mali dane a odvody a zjednodušiť celý daňový systém. V celom okruhu verejných financií by sa mali zaviesť tvrdé rozpočtové obmedzenia.
Optimistické plány komentoval analytik UniBanky Viliam Pätoprstý ako „skvelé veci“. Pripomenul, že aj „program minulej vlády vyzeral priaznivo, ale dopadlo to ináč“.
V programových tézach sa vôbec nespomína zmena hraníc vyšších územných celkov ani akákoľvek forma odškodnenia občanov, ktorých sa nespravodlivo dotkli povojnové zákony uplatňujúce princíp kolektívnej viny. Koaličná dohoda neobsahuje ani možnosť, že by sa táto alebo iné citlivé témy nemali otvárať.
Politológ Ľuboš Kubín hovorí, že ide o znak dôvery v koalícii, ktorá nemusela negatívne vymedzovať otázky ohrozujúce záujmy strán.
Viaceré formulácie koaličnej dohody sú podobné so zmluvou z roku 1998. Hovorí o rozdelení funkcií vo vláde a v parlamente. Novinkou je, že dohoda robí rozdiel medzi podpredsedami parlamentu - spomína funkciu prvého podpredsedu. Má ním byť zástupca SMK. Na otázku, či je to náhrada za to, že líder SMK Béla Bugár nemohol byť predsedom Národnej rady, budúci šéf snemovne Pavol Hrušovský z KDH odpovedal: „Je to výsledok rokovania koalície. V prípade neprítomnosti predsedu parlamentu bude ako prvý v poradí poverený pán podpredseda Béla Bugár.“
Bugár o výsledku dvojtýždňových rozhovorov povedal: „SMK je spokojná s tým, ako sme sa dohodli a že sme sa dohodli na všetkom. Chceme byť nápomocní, aby vládna koalícia bola razantná pri reformách a bola razantná aj počas plnenia programového vyhlásenia vlády.“
Dohoda počíta s právom veta, ak niektorý z partnerov vysloví na rokovaní vlády nesúhlas. O tomto bode bude musieť rokovať koaličná rada a až potom pôjde opäť do vlády.
V zmluve nie sú žiadne sankcie. Ak by sa však niektorá z vládnych strán spojila proti vôli koalície s opozíciou, bolo by to hrubým porušením práv ostatných členov koalície.
Zmluva v tejto veci odkazuje na bod, podľa ktorého má koaličná strana právo odstúpiť od zmluvy, ak dôjde k hrubému porušeniu jej práv a záväzkov voči nej a ktoré sa nepodarilo vyriešiť do 30 dní ani na zasadnutí koaličnej rady.
Dzurinda povedal, že s partnermi diskutoval o mechanizme, ktorý by časti vládnej koalície znemožňoval z času na čas koketovať s opozíciou. „Všetci štyria sme sa zhodli na tom, že by to neviedlo dobrým smerom. Máme veci na papieri, ale máme veci aj na mysli.“
Dzurinda podotkol, že nová vládna koalícia bude urputne presadzovať protikorupčné opatrenia. O strachu z korupcie však tvrdí, že nie je najmenší dôvod, „aby sme to preháňali“.
IGOR STUPŇAN