financií Ivan Mikloš. Ekonómovia pripúšťajú, že vyrovnaný deficit ako cieľ by nebol reálny.
„Do programových téz sa dostal zhruba taký predpoklad, že máme ambíciu znížiť deficit verejných financií tak, aby sme sa ku koncu obdobia priblížili k maastrichtským kritériám, čiže trojpercentnému deficitu verejných financií,“ hovorí Mikloš.
„Keď je ekonomika vo fáze prechodu k trhovému hospodárstvu, vyrovnaný rozpočet je takmer nemožné dosiahnuť,“ myslí si analytik UniBanky Viliam Pätoprstý. „Nevyhnutné je, aby sa schodok každý rok znižoval,“ dodal.
Aj ďalšie body, ktoré sú obsahom programových téz ministerstva financií, sú podľa neho ako „vystrihnuté z odporúčaní ekonómov“. Ide napríklad o zjednodušenie a zníženie daní, zvýšenie efektívnosti verejných financií, rozpočtové obmedzenia alebo obmedzenie poskytovania štátnych záruk.
„Sú to skvelé veci, ale kritické bude, do akej miery sa budú dať presadiť. Pamätáme si, že aj program minulej vlády vyzeral priaznivo, ale dopadlo to ináč,“ podotkol analytik.
Rovná daň, ktorú z budúcich vládnych strán presadzuje KDH, zostala v programových tézach len ako jedna z možností znižovania daní. „Slovensko teraz nie je pripravené na rovnú daň a skôr ako o dva-tri roky ani nebude,“ povedal Pätoprstý.
Ekonóm privítal ambície ministerstva práce a sociálnych vecí, ktoré chce dôchodkovú reformu postavenú na fungovaní troch pilierov dokončiť v roku 2003. „Nevyhnutné je, aby štát nepokračoval v návrhoch, ktoré malo ministerstvo za pána Magvašiho,“ upozornil.
Úsilie vlády tomu zodpovedá - Magvašiho návrh, aby systém dôchodkového sporenia organizoval štát, dnešná koalícia zmietla a nahradila ho myšlienkou súkromných, navzájom si konkurujúcich spoločností, ktoré budú spravovať peniaze ľudí.
JURAJ JAVORSKÝ