aj naďalej predsedať László Nagy (SMK).
Nagy bol Mečiarovým rozhodnutím prekvapený a nevie, čo by mohlo Mečiara v tomto výbore špeciálne zaujímať. Na otázku, či sa teší na spoluprácu s predsedom HZDS, odpovedal: „Záleží na tom, ako sa postaví k problémom.“
Mečiarovo rozhodnutie zostáva záhadou aj pre predsedu Slovenského Helsinského výboru, politológa Miroslava Kusého: „Pán Mečiar sa nikdy v tejto otázke neangažoval. Bola to preňho skôr tabuizovaná téma.“ Kusý si myslí, že Mečiarovo členstvo vo výbore môže byť iba formalitou, najmä „ak bude robiť to, čo ešte v predchádzajúcom období, že výbor ignoroval“.
Mohol by Mečiar ako bývalý minister vnútra a premiér vo výbore brániť svoje vlastné práva? „Nemá ako. Výbor nefunguje na tomto princípe,“ povedala riaditeľka sekcie pre ľudské práva na Úrade vlády Jana Kviečinská. Výbor rieši rôzne problémy, napríklad keď Rómov v nejakej dedine nechce starosta pustiť do krčmy, môže starostovo rozhodnutie aj zrušiť.
Podpredseda HZDS Vojtech Tkáč povedal, že o obsadení výborov rozhodovalo grémium hnutia: „Rozdeľovali sa aj právnici, ktorých je u nás najviac a nie každý môže byť v ústavnoprávnom výbore. On ako právnik je tam, kde sme rozhodli.“ Ďalej vec nechcel komentovať. (mož)