
Súčasnému primátorovi Zdenkovi Trebuľovi (druhý sprava) včera oficiálne vyhlásili podporu okrem materskej SDA a Smeru aj pravicové SMK a ANO. FOTO PRE SME – JUDITA ČERMÁKOVÁ
KOŠICE – Súčasný primátor Košíc Zdenko Trebuľa bude mať v nastávajúcich komunálnych voľbách podporu širokého spektra politických strán, ktorá ho s najväčšou pravdepodobnosťou predurčuje k víťazstvu v súboji o primátorské kreslo aj v nasledujúcom volebnom období. Okrem materskej SDA a Smeru stavili na jeho kandidatúru prekvapivo aj SMK a ANO. Výsledkom spolupráce by mala byť aj spoločná kandidátka do mestského parlamentu.
Rozhodnutie spolupracovať, ktoré zástupcovia jednotlivých strán včera oficiálne tlmočili na pôde Slovenského syndikátu novinárov, vynecháva z hry SDKÚ a KDH. Zoskupenie teda nebude kopírovať súčasnú vládnu koalíciu.
Podľa vyjadrenia mestského šéfa SMK Jozefa Weisera základnou podmienkou zjednotenia pravice mal byť spoločný kandidát, ktorý by mal reálnu šancu v primátorkách zvíťaziť. Pravicové strany sa však na vhodnej osobnosti nedokázali dohodnúť. „Naším cieľom je vyhrať voľby. Keď si niekto myslí, že má nejaké privilégiá len na základe výsledkov parlamentných volieb, žije v omyle,“ uviedol Weiser.
Na neochotu či nevôľu SDKÚ a KDH viesť konštruktívny dialóg poukázal aj krajský predseda ANO Vladimír Švigár. „V SDKÚ vládne po víťazstve v parlamentných voľbách veľká eufória. Nevedia sa povzniesť a byť veľkorysí,“ zdôraznil, čím naznačil pre ANO neprijateľné podmienky zo strany miestnych štruktúr Dzurindovej únie.
MIKULÁŠ JESENSKÝ