Bratislava 9. októbra (TASR) - Vláda by mala dnes na svojom poslednom rokovaní v pôvodnom obsadení odvolať na návrh premiéra Mikuláša Dzurindu štyroch štátnych tajomníkov a vedúceho Úradu vlády SR.
Štátni tajomníci ministerstva školstva Martin Fronc (KDH) a László Szigeti (SMK), rezortov zahraničných vecí a práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Figeľ (KDH) a Edit Bauerová (SMK) sa totiž spolu s vedúcim Úradu vlády SR Tiborom Tóthom (SDKÚ) stanú poslancami novej Národnej rady SR.
Fronc a Szigeti si však nebudú uplatňovať poslanecký mandát, pretože naďalej zostanú v exekutíve. Fronca nominovalo KDH do kresla ministra školstva a Szigeti bude staronovým štátnym tajomníkom tohto rezortu.
S Jánom Figeľom sa ráta na post predsedu Zahraničného výboru NR SR. Edit Bauerová a Tibor Tóth budú v parlamente zastupovať svoje strany.
Vládny kabinet súčasne prerokuje návrh Koncepcie bezpečnostného systému SR.
Na jeho príprave sa podieľali experti z ministerstiev zahraničných vecí, obrany, vnútra a hospodárstva, ako aj medzirezortná pracovná skupina prípravy SR na členstvo v NATO (PRENAME) pre krízový manažment v rámci celkovej prípravy SR na vstup do aliancie.
Návrh koncepcie obsahuje závery z Auditu krízového manažmentu štátu, ktorý vykonala osobitná vládna komisia pod vedením štátneho tajomníka Ministerstva obrany SR Jozefa Pivarčiho. Bezpečnostný systém by sa tak mal postupne transformovať zo súčasného tak, aby sa zabezpečila jednotnosť rozhodovania a boli oddelené rozhodovacie, poradné a výkonné funkcie a právomoci orgánov krízového manažmentu.
Koncepcia obsahuje dva modely bezpečnostného systému, ktoré sa líšia rozsahom transformácie a potrebných zmien súčasného bezpečnostného systému. Prvý model navrhuje posilnenie postavenia Bezpečnostnej rady SR v procese rozhodovania pri riešení krízovej situácie. Jeho nevýhodou je však potreba úpravy Ústavy SR a ústavného zákona o bezpečnosti štátu počas vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu a núdzového stavu v otázkach postavenia vlády SR a Bezpečnostnej rady SR.
Druhý model hovorí o tom, že hlavným rozhodovacím orgánom bezpečnostného systému za každej situácie, teda aj za krízovej, by mala byť jedine vláda. Súčasne navrhuje integráciu Ústredného krízového štábu do Bezpečnostnej rady SR.
Členovia vlády sa budú zaoberať aj návrhom použitia prostriedkov z kapitoly Všeobecná pokladničná správa na sociálne a kultúrne potreby rómskej komunity.
Súčasťou programu rokovania vládneho kabinetu bude návrh na rozšírenie liberalizácie obchodu s poľnohospodárskymi výrobkami medzi SR a EÚ, správa o implementácii Európskej charty pre malé podniky, návrh na vymenovanie generálneho riaditeľa Železničnej polície do hodnosti generála a aktualizovaný akčný plán pre implementáciu Národnej stratégie ochrany biodiverzity na Slovensku pre roky 2003 až 2010.
Vláda prerokuje i návrh na organizačné, materiálne a personálne zabezpečenie likvidácie následkov použitia bojových biologických prostriedkov.
Na rokovacom stole sa ocitnú informácie o výsledkoch doterajšej realizácie reformy sociálneho poistenia v SR a o finančnej situácii verejných fondov za I. polrok 2002, ako aj správa o realizovaní Štátnej politiky zdravia v SR.