Bratislava 9. októbra (TASR)- Ani jeden zo slovenských ženistov pôsobiacich v Afganistane už vyše päť týždňov nebol zatiaľ zranený. A to napriek tomu, že prestrelky sú v okolí leteckej základne v Bagrame na dennom poriadku.
Vyskytujú sa najmä vo večerných hodinách, pričom streľba je zameraná na vonkajšie obranné postavenie základne a ochranné sily streľbu opätujú. Bezpečnosť základne zabezpečujú jednotky USA a Veľkej Británie. Ako pre TASR uviedol veliteľ jednotky Ján Durmis, k bezprostrednému ohrozeniu slovenských vojakov počas ich pobytu zatiaľ nedošlo.
Nosenie zbrane je však každodennou súčasťou života na základni, dodáva Durmis. Pri opustení tábora má každý príslušník jednotky nabitú zbraň a v prípade, že sa vojaci pohybujú mimo základne, alebo pracujú v blízkosti nebezpečnej zóny, nosia aj ochrannú vestu a prilbu.
Medzi jednotkou sa zatiaľ nevyskytlo závažnejšie ochorenie, hoci časť vojakov tesne po príchode zápasila so zápalom očných spojiviek, katarom horných dýchacích ciest a zažívacími problémami. Tie však lekár jednotky včas podchytil a eliminoval, uviedol Durmis. Problémy zapríčinila zmena klimatických podmienok, stravy a hlavne vysoká prašnosť prostredia. V prachu sa tu totiž vyskytujú rôzne choroboplodné organizmy. Po ohradení priestoru tábora, úprave podložia, odstránení 30 cm vrstvy prachu, navezení a zhutnení štrkovej zeminy sa riziko týchto ochorení znížilo na minimum, poznamenal veliteľ jednotky. Slovenskí vojaci sa tu podrobujú preventívnej kontrole zdravotného stavu najmenej raz za dva týždne.
Presne 40 slovenských ženistov pôsobí v Afganistane ako súčasť protiteroristickej koalície vo vojenskej operácii Trvalá sloboda. Operácia je zameraná na elimináciu zvyškov teroristickej siete al-Kájda a bývalého afganského vládneho hnutia Taliban. Úlohou ženistov je oprava pristávacej a vzletovej dráhy leteckej základne v Bagrame.