BRATISLAVA. Internátne školy pre rómske deti sú jediným riešením rómskej problematiky. Tieto plány premiéra Roberta Fica sú minulosťou. Fico ešte vo februári žiadal vziať deti z osád a prevychovať ich.
Ministerstvo školstva našlo vlastný spôsob, ako riešiť rómsky problém – výstavbu kontajnerových materských škôl.
„Je potrebné vytvoriť systém, podobný, ako u nás fungoval v 80. rokoch minulého storočia,“ povedal Michal Kaliňák, hovorca rezortu školstva. Počíta s väčším zapojením rodičov do výchovy detí.
Kontajnerové základné školy sa už stali bežnou alternatívou tam, kde tradičné školy nemajú dostatočné kapacity. Naposledy postavili školu z kontajnerov v Chminianských Jakubovanoch.
Príprava rómskych detí z osád je kľúčová pred ich vstupom do školy. Väčšina z nich nevie dobre po slovensky, nemajú hygienické návyky, majú problém sa sústrediť. Mnohé z nich potom nedokončia základnú školu, alebo sú preradené do špeciálnych škôl, čím prídu o šancu dobre sa zamestnať.
Prečítajte si tiež:
Rómske deti sú udupané, vznikajú krízové oblasti
Obce si pýtajú škôlky
„Veľmi by pomohlo, keby bola škôlka v osade,“ hovorí starosta obce Šarišské Michaľany Vincent Leššo. Dedina je spádovou aj pre deti z neďalekých Ostrovian. „Ak má dieťa dochádzať každé ráno autobusom do školy a doma je jediné, ktoré vstáva, tak potom to ide ťažko,“ myslí si Leššo.
Podľa neho by sa školy a škôlky mohli stať kultúrnymi centrami v osadách. Upozorňuje, že potrebná je hlavne výchova v rodine, bez nej kontajnery nepomôžu. Povinnú predškolskú výchovu detí od štyroch rokov schvaľuje aj obec Ždaňa, kde žije integrovaná rómska komunita.
Rozšírenie kapacít škôlky je pre starostu Jána Kokredu nevyhnutné, kontajnery odmieta. Obáva sa segregácie medzi rómskou komunitou a Nerómami. „Keby sme dali tieto deti bokom, prišla by odozva rodičov,“ varuje Kokreda.
Horšie ako na Balkáne
Slovensko podľa štúdie Inštitútu pre dobre spravovanú spoločnosť (SGI) výrazne zaostáva v predškolskom vzdelávaní rómskych detí. Predbehli nás aj také krajiny ako Rumunsko, Bulharsko či Maďarsko.
„Len štvrtina rómskych detí navštevuje škôlky. Dlhodobá návratnosť takýchto investícií je obrovská,“ tvrdí Andrej Salner, analytik SGI.
„V dobrej škôlke dokáže za dva či tri roky dieťa výrazne znížiť zaostávanie oproti rovesníkom,“ dodáva. Vládny splnomocnenec pre Rómov Peter Pollák žiada, aby rómske deti vyučovali aj v komunitných centrách.
„Predškolská príprava v týchto centrách je problém. Museli by spĺňať rôzne nariadenia, štandardy a mať kvalifikovaných učiteľov. Na Slovensku máme 120 komunitných centier, z nich naozaj funguje iba dvadsať,“ nesúhlasí Vlado Rafael z nevládnej organizácie eduRoma.
Pollákov úrad v súčasnosti hľadá 110 asistentov do materských škôl, pracovať začnú od septembra.
Prečítajte si analýzu:
Rómske deti do materských škôl. Kde začať?

Beata
Balogová
