BRATISLAVA. Slovák Martin Belica pracuje ako právnik v britskej advokátskej kancelárii Petherbridge Bassra. Rieši aj prípady slovenských rodín, ktoré mali problémy s britskou sociálkou.
Miestny sociálny systém podľa neho nie je dokonalý a chyba sa stať môže. „Hlavným cieľom je však vždy a za každých okolností ochrana dieťaťa,“ hovorí Belica.
„Zákon jasne stanovuje, že dieťa má byť v prvom rade v opatere biologických rodičov. Ak sú rodičia považovaní z akéhokoľvek dôvodu za nevhodných opatrovníkov, až následne sa uvažuje o priamej rodine či rodinných známych.“
Adopcia či umiestnenie v detskom domove sú v Anglicku považované za úplne krajnú možnosť, o ktorej sa v prvých krokoch ani neuvažuje.
Berú iba deti v nebezpečenstve
Odobrať rodičom dieťa je v anglickom právnom poriadku zložité. „Sociálne úrady nemôžu odobrať dieťa z rodiny bez právoplatného súdneho príkazu na dlhšie ako tri dni,“ približuje Belica.
„Ak chcú súdny príkaz získať, musia preukázať, že dieťa je v značnom riziku nebezpečia alebo sa v ňom čoskoro ocitne.“
Takémuto návrhu však predchádza spolupráca s rodinou, pri ktorej sa sociálni pracovníci snažia problémy odstrániť.
„Ak sa nedostatky napraviť dajú alebo je prejavená adekvátna ochota na riešení problémov, tak návrh nie je podaný a postupom času sa sociálny úrad odmlčí,“ dodáva Belica.
Chorý vychovávať môže
Britské úrady najčastejšie pristupujú k odobratiu dieťaťa rodičom v prípadoch zanedbania starostlivosti a každodenných osobných potrieb dieťaťa a tiež ak sa preukáže fyzické násilie či sexuálne zneužívanie.
Belica si myslí, že ani duševná choroba nemusí byť dôvodom, prečo by rodič nemohol vo výchove pokračovať. „Záleží na tom, či rodič napĺňa potreby dieťaťa,“ vraví.
„Ak je rodič duševne chorý a aj napriek tomu je schopný vynaložiť adekvátne úsilie na výchovu svojho dieťaťa, tak je akákoľvek diagnóza zatienená právnym ustanovením, ktoré jasne uvádza, že dieťaťu je najlepšie so svojím vlastným rodičom.

Beata
Balogová
