BRATISLAVA. Vo väzniciach sa zavedú modernejšie pravidlá výkonu trestu, ktoré umožnia lepšie pracovať s odsúdenými a viac ich motivovať k aktívnemu plneniu povinností.
Tvrdí to ministerstvo spravodlivosti, ktoré na rokovanie vlády predložilo novelu zákona o výkone trestu odňatia slobody. Vláda ju schválila dnes. Obdobné pravidlá sa zavádzajú aj pri výkone väzby.
"Po vzore európskych väzenských systémov vytvárame spravodlivejší systém, ktorý umožní lepšie pracovať s odsúdenými. Očakávam, že nové pravidlá prinesú do ústavov viac poriadku a bezpečnosti," povedal minister spravodlivosti Tomáš Borec.
Ministerstvo informovalo, že jednou zo zmien je zavedenie systému pozitívnej motivácie v podobe možnosti prijímať balíky už len ako disciplinárnej odmeny nepodmienenej časovým intervalom.
V súčasnosti má nárok na prijatie balíka každý odsúdený raz za tri mesiace bez ohľadu na to, či si plní svoje povinnosti.
Vďaka zmene tohto pravidla sa výrazne zníži riziko prieniku drog a iných nepovolených vecí do ústavov, argumentovalo ministerstvo.
Z hľadiska bezpečnosti je podľa návrhu dôležité napríklad aj zavedenie zákazu piercingu. Pozitívne by malo vplývať na odsúdených rozšírenie možnosti telefonovať či právo odsúdeného pozvať na návštevu nielen najbližšiu, ale aj širšiu rodinu.
Vláda tiež prijala novelu zákona, ktorá by umožnila justičnej stráži používať obrazové a zvukové záznamy ako dôkaz.
Rozsah donucovacích prostriedkov vymenovaných v platnom zákone o Zbore väzenskej a justičnej stráže by sa mal rozšíriť o obranný štít, použitie špeciálneho streliva a o prostriedok k zamedzeniu priestorovej orientácie alebo k utajeniu fyzickej identity.
"Dôležitou zmenou je rozšírenie oprávnení zboru o možnosť používať obrazové záznamy alebo zvukové záznamy vytvorené zborom na zabezpečenie dôkazných prostriedkov v konaní o trestných činoch, priestupkoch, v disciplinárnom konaní voči obvineným, odsúdeným alebo príslušníkom zboru a pri porušení pracovnej disciplíny zamestnancov zboru," informoval ďalej rezort spravodlivosti.
Cieľom je podľa neho nielen zabrániť situáciám, aby príslušníci zboru zneužívali svoje právomoci vo vzťahu k odsúdeným, ale napríklad aj eliminovať riziko vynášania informácií od obvinených a tak mariť súdne konania.