Deväť sudcov Najvyššieho súdu sa postavilo proti Štefanovi Harabinovi. Naopak, Ústavného súdu sa zastali v kauze Duckého zmeniek.
BRATISLAVA. Deväť sudcov Najvyššieho súdu vystúpilo proti jeho šéfovi Štefanovi Harabinovi.
V otvorenom liste odmietajú Harabinove útoky proti Ústavnému súdu po poslednom rozhodnutí v kauze Duckého zmeniek.
Po tom, ako Ústavný súd zrušil rozhodnutie Najvyššieho súdu, Harabin oznámil, že podá návrh na disciplinárne stíhanie ústavných sudcov, prípadne aj trestné oznámenie.
Dehonestuje justíciu
"Keďže predseda Najvyššieho súdu by mal byť znalý zákona a mal by mať vedomosť o tom, že sudcu nemožno stíhať za rozhodnutie, vnímame jeho vyhlásenia ako snahu o prehĺbenie strachu v justícii, útok na jej nezávislosť a bagatelizovanie hrubých pochybení predsedu Najvyššieho súdu," konštatujú sudcovia.
Duckého zmenky
V 90. rokoch podpísal šéf SPP Ján Ducký zmenky za služby, o ich dodaní sa pochybuje. Počet zmeniek a ani ich hodnota nie sú známe . V roku 1999 Duckého zavraždili , jeho smrť nebola objasnená.
Dodávajú, že Harabin dlhodobo svojimi vyhláseniami dehonestuje nielen sudcov Najvyššieho súdu, ale celú justíciu.
Vyhlásenie zatiaľ podpísali sudcovia Elena Berthotyová, Igor Belko, Jana Henčeková, Miroslav Gavalec, Zuzana Ďurišová, Milan Karabin, Peter Paluda, Rudolf Čirč a Juraj Kliment.
V kauze Duckého zmeniek sa zároveň Ústavného súdu zastali. Jeho verdikt podľa nich totiž definitívne potvrdil dôvodnosť opakovaných námietok účelovosti opatrení Harabina pri nesystémovej tvorbe a častých zmenách rozvrhu práce po jeho nástupe do funkcie.
Ústavný súd v utorok vyhovel sťažnosti švajčiarskej obchodnej spoločnosti GEN MAN VENTURES AG, ktorá sa domáha vyplatenia tzv. Duckého zmenky vo výške jednej miliardy českých korún (38 648 837 eur).
Najvyšší súd podľa Ústavného súdu svojim predchádzajúcim postupom v kauze porušil právo sťažovateľa, aby o jeho veci rozhodoval zákonný sudca. Konať musí zákonný senát NS SR.
Harabin vidí politiku
Predseda Najvyššieho súdu Štefan Harabin rozhodne odmieta "nepodloženú a politickú kritiku, verejnosti už dobre známych sedem sudcov najvyššieho súdu na čele s Karabínom a Paludom".
Nepredložili podľa neho žiadne odborné ani ústavno-zákonné argumenty.
"Ani senát Ústavného súdu nemôže zjavne svojvoľne rozhodovať v prospech podozrivých mafiánov a v neprospech štátu v prípade pochybných ekonomických káuz, kde sa viedlo trestné stíhanie konkrétnych osôb," tvrdí Harabin.

Beata
Balogová
