Združenie miest a obcí kritizuje, že nový volebný kódex nerieši systémové otázky.
BRATISLAVA. Až 645 pripomienok zaslali štátne úrady, samospráva i verejnosť k novým volebným pravidlám, ktoré v stredu schvaľovala vláda.
Hoci akceptovala až 413 z nich, zväčša išlo o technické detaily a takmer všetky kontroverzné novinky putujú ďalej do parlamentu.
„To, čo skúša Smer vo vzťahu k volebným pravidlám, si dovolil iba Vladimír Mečiar,“ komentoval rozhodnutie vlády poslanec za SDKÚ Miroslav Beblavý.
Zásadné zmeny podľa neho prichádzajú bez širšej politickej podpory a v čase, keď zasiahnu už do bežiacej prezidentskej kampane.
Kritika do vlastných radov
Zmeny
Čo akceptovali
- Volebné dokumenty budú na zmiešanom území aj v jazykoch menšín.
- Starým a chorým budú pri voľbe pomáhať aj nevoliči, napríklad vnúčatá.
- Vysielanie politickej reklamy bude regulované aj pri komunálnych a regionálnych voľbách.
- Na otvorený účet strany či kandidáta budú sympatizanti môcť prispievať až do 48 hodín pred voľbami.
- Do limitu nákladov politickej strany sa bude započítavať aj rozdiel medzi symbolickou cenou daru a obvyklou cenou tovaru či služby.
„Znepokojuje ma, ako málo razantne reaguje opozícia,“ tvrdí Beblavý, ktorý aj s poslancom SaS a prezidentským kandidátom Petrom Osuským pripomienkovali zákony ako jediní poslanci.
Ministerstvo vnútra im neustúpilo v žiadnej zásadnejšej požiadavke a ak parlament volebné zákony schváli, obnoví sa 48-hodinové moratórium, zakážu sa volebné prieskumy tri týždne pred voľbami a zavedú sa finančné limity na kampaň.
Okrešú sa aj volebné komisie, bilbordová kampaň už bude vyhradená iba pre politikov a politickí nominanti na okresných úradoch budú môcť pokutovať.
Minister vnútra Robert Kaliňák (Smer) oponuje, že nové pravidlá voľby sprehľadňujú, zjednodušujú a zlacňujú. Väčšiu transparentnosť podľa neho prinesú najmä otvorené účty, cez ktoré budú politici financovať celú kampaň a verejnosť môže tok peňazí sledovať na internete.
„Do volebného systému nezasahujeme, takže o pánu Mečiarovi môže pán Beblavý hovoriť, čo chce,“ reaguje minister vnútra.
Práve rezignáciu na systémové zmeny mu však vyčíta Združenie miest a obcí Slovenska.
Premárnená šanca
„Keď sa už konečne po rokoch pripravuje volebný kódex, mali sme to využiť aj na riešenie zásadnejších problémov, ktoré ukázala prax,“ hovorí člen predsedníctva ZMOS a primátor Spišskej Belej Štefan Bieľak.
ZMOS navrhoval, aby kandidáti na politické funkcie museli spĺňať aj vzdelanostné predpoklady, pre parlamentné voľby presadzovali viacmandátové obvody, keď by si poslancov volil každý okres, v župných voľbách chceli zrušiť druhé kolo a navrhli aj zvážiť povinnú účasť vo voľbách.
„Škoda, že pri takomto zákone nebolo viac času na diskusiu, aj keby naše návrhy neprešli, očakávali sme aspoň pomenovanie hlavných problémov a hľadanie ich riešení,“ povedal Bieľak.

Beata
Balogová
