Bratislava 9. októbra (TASR) - Na odstránenie prieťahov v súdnom konaní, najmä vo sfére civilného konania sa bude Ministerstvo spravodlivosti SR podľa jeho budúceho šéfa Daniela Lipšica snažiť presadiť novelu Občianskeho súdneho poriadku, ktorá zrýchli a zefektívni civilné súdne konanie. Povedal to v reakcii pre TASR v súvislosti s hodnotiacou správou Európskej komisie (EK) o pokroku Slovenska v príprave na členstvo v EÚ, ktorú zverejnili dnes v Bruseli.
Rezort spravodlivosti bude presadzovať aj projekt súdneho manažmentu, ktorý skráti civilné súdne konanie. Na súdoch budú pôsobiť prví vyšetrujúci úradníci, ktorí odbremenia sudcov od rozhodovania v administratívnych veciach, konštatoval budúci vicepremiér pre legislatívu. "Do účinnosti vstupuje aj nový zákon o rozhodcovskom konaní, ktorý vytvára alternatívu mimosúdneho riešenia sporov, čo môže viesť k zníženiu obchodnoprávnej agendy na súdoch," uviedol. Tento komplex opatrení spolu so znížením počtu malých súdov môže podľa neho prispieť k skráteniu súdneho konania.
V súvislosti s korupciou v súdnictve Lipšic vyhlásil, že ohrozuje základné princípy právneho štátu, "pričom sa odhaľuje veľmi ťažko, lebo justícia je uzavretým systémom". Rezort spravodlivosti chce presadiť i zákon o špeciálnom prokurátorovi pre korupciu a organizovaný zločin. Poľa Lipšica sa tak prelomia väzby, ktoré existujú pri vyšetrovaní korupčných deliktov na miestnej a regionálnej úrovni. Ministerstvo spravodlivosti SR plánuje zriadiť aj osobitný súd zameraný na korupciu a organizovaný zločin a inštitút korunného svedka. Malo by ísť o osobu, ktorá bude zapojená do korupčnej siete a bude ju pomáhať odhaľovať, výmenou za zníženie trestu.
Lipšic vyhlásil, že zákon o konflikte záujmov by mal byť jedným z prvých, ktorý by mal novozvolený parlament prijať. Tvrdí, že by sa mali odstrániť nedostatky, ktorý mal pôvodný návrh ústavného zákona. Myslí si, že väčšina poslancov v novozvolenom parlamente by spomínaný zákon podporila.
Korupciou sú podľa hodnotiacej správy EK najviac zasiahnuté odvetvia zdravotníctva, vzdelávania, polície a súdnictva. Korupciu podporujú nedostatočné mzdy, skostnatené procedurálne pravidlá či nedostatok vnútornej kontroly. Za poľutovaniahodné označuje EK odmietnutie návrhu nového zákona o konflikte záujmov v slovenskom parlamente v máji 2002. Napriek významným krokom k posilneniu nezávislosti a účinnosti súdnictva ostáva aj táto oblasť predmetom istého znepokojenia EK. Podľa prieskumov verejnosť vníma vysoký stupeň korupcie v súdnictve a "stále existujú obavy o profesionálnu nestrannosť a politickú neutralitu" niektorých sudcov, uvádza EK. Znepokojivé ostávajú aj prieťahy v súdnom konaní.
*pet som