Bratislava 9. októbra (TASR) - Podpredsedníčka Smeru Monika Beňová si myslí, že v oblasti korupcie, rómskej otázky, vysokej nezamestnanosti a ďalších, ktorých nedostatočné riešenie Európska komisia Slovensku opakovane vytýka, nenastal za ostatný rok nijaký pokrok. Ako horúca kandidátka Smeru na post šéfa parlamentného výboru pre európsku integráciu pripomína, že novým problémom v našom prístupovom procese môže byť požiadavka EÚ na odstavenie Jadrovej elektrárne Jaslovské Bohunice.
Upozorňuje totiž na fakt, že finančné kompenzácie za odstavenie elektrárne, majú byť podľa posledného návrhu vyplácané z predvstupových fondov a majú byť aj nižšie. "A s tým sme nerátali. Čiže, ak máme zavrieť Jaslovské Bohunice do roku 2008, tak budeme vyžadovať, aby aj to plnenie z druhej strany bolo stopercentné," povedala Beňová pre TASR v reakcii na dnes zverejnenú hodnotiacu správu EK. Zdôraznila, že Smer vo vedení integračného výboru parlamentu túto otázku pravdepodobne otvorí.
Neriešenie rómskej otázky v uplynulom volebnom období pripisuje Beňová na zodpovednosť vicepremiérovi pre ľudské práva a národnostné menšiny Pálovi Csákymu. Jednou z možností riešenia tohto problému, ktorý patrí vo viacerých asociovaných krajinách medzi najpálčivejšie, je podľa Beňovej regulácia pôrodnosti tohto etnika, a to prostredníctvom ekonomických nástrojov. Nazdáva sa totiž, že medzi Rómami je pôrodnosť preto taká vysoká, lebo je viazaná na sociálne dávky zo strany štátu, ktoré sú pre Rómov zaujímavé.
Prevažne pozitívne hodnotenie integračného procesu SR aj ďalších asociovaných krajín do Európskej únie Beňová podľa vlastných slov očakávala. V nadväznosti na hodnotenie EK je pripravená na jednej z prvých schôdzí NR SR predložiť antidiskriminačný zákon, ktorý je podľa nej z hľadiska integrácie krajiny do únie mimoriadne dôležitý. Dodala, že jej strana nemá problém podporiť ani návrh zákona o konflikte záujmov, ktorého absenciu Slovensku EK vytýka. Očakáva, že ho predloží niektorá zo strán vládnej koalície, ak sa tak nestane, predloží ho opozičný Smer.
Pravidelná hodnotiaca správa Európskej komisie o pokroku Slovenska v príprave na členstvo v EÚ, ktorú zverejnili dnes v Bruseli, vyznieva pre Slovensko prevažne pozitívne. Slovensko ako asociovaná krajina podľa nej spĺňa kodanské politické kritériá a aj prvé ekonomické kritérium - je fungujúcou trhovou ekonomikou. Dôvodom na znepokojenie ostáva podľa EK najmä vysoká miera korupcie, zložité postavenie rómskej menšiny a pretrvávajúce prieťahy v súdnom konaní. Existujú tiež obavy o profesionálnu nestrannosť a politickú nezávislosť časti súdnictva. Európska komisia dnes zároveň oficiálne odporučila prijať Slovensko a ďalších deväť kandidátskych krajín do Európskej únie v roku 2004.