Motívom maľby na múre, oddeľujúcom rómsku osadu od cesty, je rómska vlajka.
VEĽKÁ IDA. Výtvarník a filmár Tomáš Rafa v týchto dňoch spoločne s tímom dobrovoľníkov pomaľoval 200-metrový betónový múr vo Veľkej Ide pri Košiciach.
Týmto aj ďalšími svojimi projektmi chce Rafa upozorniť na podľa neho aktuálny kritický stav spolužitia majoritného obyvateľstva a rómskej menšiny, pričom podčiarkuje potrebu dialógu.
Betónový múr vysoký zhruba 2,5 metra postavili vlani. Podľa vedenia obce sa tak stalo s cieľom zvýšiť bezpečnosť detí z osady vzhľadom na cestnú premávku.
Pol na pol
Vo Veľkej Ide žije vyše 3 000 obyvateľov, Rómov je takmer polovica, z nich zhruba 650 žije v osade.
"Väčšina obyvateľov osady si o múre myslí, že ich ešte viac izoluje. Stavanie betónových múrov neprispieva k spolužitiu, prispieva iba k ďalšiemu prehĺbeniu vylučovania Rómov zo spoločnosti a predznamenáva vznik vážnych konfliktov, ako to dnes vidíme u našich susedov v Českej republike," hovorí Rafa.
Výtvarník vo svojom dlhodobom projekte Nový nacionalizmus v srdci Európy sleduje a dokumentuje prejavy extrémizmu.
K pomaľovania múru sa podľa Rafu od začiatku výtvarnej akcie pridávali desiatky detí a mladých ľudí.
Maľovali zo strany osady a počas šiestich dní vytvorili spoločné dielo s motívom rómskej vlajky.
Akciu prišli podporiť aj rómski rapperi a aktivisti z českej obce Krupky. Na rómske kapely Dela Negra a Black Style sa prišla pozrieť väčšina obyvateľov osady.
Produkciu projektu zastrešilo žilinské občianske združenie Truc sphérique v spolupráci so združeniami Periférne centrá a Slam poetry.
Maľoval aj inde
Rafov projekt s názvom Športové múry 2013 nadväzuje na múry pomaľované v predchádzajúcich rokoch v Michalovciach, Sečovciach a Ostrovanoch.
Aktuálna realizácia na východe Slovenska prichádza paralelne s otvorením Rafovej pražskej výstavy "Výberové konanie na česko-rómsku vlajku" v galérii ArtWall, ktorá v Čechách vyvolala veľkú diskusiu.
Priebeh výstavy bol narušený premaľovaním autorových návrhov neznámou osobou a podaním trestného oznámenia českou nacionalistickou stranou DSSS na galériu ArtWall.
Viac fotografií múru vo Veľkej Ide
Pozrite si fotogalériu >>
Tomáš Rafa (1979) sa téme extrémizmu venuje nielen na Slovensku, ale aj v Poľsku a Čechách. Za projekt Nový nacionalizmus v srdci Európy je držiteľom ceny Oskara Čepana 2011 pre mladého umelca.
Už niekoľko rokov nakrúca sériu videí, v ktorých skúma problémy spolužitia menšiny s majoritou alebo hranice medzi patriotizmom a extrémizmom.
Často sa ocitá v centre diania alebo miestneho konfliktu, cestuje a robí aj ďalšie angažované umelecké aktivity, najčastejšie vo verejnom priestore.
Je absolventom Akadémie umení v Banskej Bystrici a Akadémie krásnych umení vo Varšave.
Foto k článku: SITA/Archív Tomáša Rafu