Bratislava 9. októbra (TASR) - Kritika SR v hodnotiacej správe Európskej komisie (EK) o pokroku Slovenska v príprave na členstvo v EÚ je podľa je podľa šéfa Komunistickej strany Slovenska (KSS) Jozefa Ševca oprávnená.
Korupcia v súdnictve, zdravotníctve, vysoká nezamestnanosť a aj riešenie rómskej problematiky trápia slovenskú spoločnosť už trinásť rokov, vyhlásil dnes v reakcii pre TASR šéf slovenských komunistov.
Výhrady komisie v oblasti rómskej otázky nie sú podľa neho opodstatnené. V tejto súvislosti povedal, že SR by sa mala vrátiť k projektu spred roka 1989, kedy rómske deti museli absolvovať povinnú školskú dochádzku. Sociálne dávky pre rómskych občanov by mali byť viazané na povinnú účasť na pracovnom procese, povedal Ševc. Myslí si, že podnikom, ktoré zamestnávajú rómskych občanov, by mal štát znížiť odvody.
"Všetky neduhy v slovenskej spoločnosti sú systémového charakteru. Treba sa zamyslieť nad charakterom štátu," vyhlásil Ševc v súvislosti s korupciou a prieťahmi v súdnictve. Zákon o konflikte záujmov by podľa neho SR potrebovala. Tvrdí, že by sa tak vylúčila možnosť vplyvu rôznych ekonomických, politických záujmov zo strany skupín i jednotlivcov. Slovenskí komunisti sa nebránia členstvu SR v Európskej únii(EÚ). Vzťahy medzi krajinami EÚ by však podľa nich mali byť založené na princípe rovnosti. "Slovensko by sa nemalo stať domovníkom v európskom spoločenstve," vyhlásil šéf slovenských komunistov.
Pravidelná hodnotiaca správa EK, ktorú zverejnili dnes v Bruseli, vyznieva pre Slovensko prevažne pozitívne. Slovensko ako asociovaná krajina podľa nej spĺňa kodanské politické kritériá a aj prvé ekonomické kritérium - je fungujúcou trhovou ekonomikou. Dôvodom na znepokojenie ostáva podľa EK najmä vysoká miera korupcie, zložité postavenie rómskej menšiny a pretrvávajúce prieťahy v súdnom konaní. Existujú tiež obavy o profesionálnu nestrannosť a politickú nezávislosť časti súdnictva. Európska komisia dnes zároveň oficiálne odporučila prijať Slovensko a ďalších deväť kandidátskych krajín do Európskej únie v roku 2004.