BRATISLAVA. Dúfam, že už nebudem maľovať na protirómske múry, tvrdí umelec Tomáš Rafa. V rámci projektu Nový nacionalizmus pomaľoval segregačné stavby v Michalovciach, Ostrovanoch, Sečovciach a najnovšie aj vo Veľkej Ide.
Samozrejme, že najviac protirómskych múrov máme na Slovensku a je to v súčasnosti aj trendom, hovorí Rafa. Nevylučuje, že sa k maľovaniu vráti.
Rafa si problematiku múrov začal všímať už od roku 2009, kedy sa na Slovenku začala rozmáhať ich výstavba.
Fenoménom "športových" múrov som sa začal zaoberať, keď vznikol prvý "športový" múr v Michalovciach, hovorí aktivista. Ako umelec chcel zareagovať na fakt, že takáto stavba vznikla.
"Zahral som si vo februári 2009 s miestnymi deťmi pri tom múre futbal už, keď je športový," spomína. Pre neho to bol najsilnejším impulzom, prečo sa začal venovať téme protirómskych stavieb.
Rafa spolu so štyrmi dobrovoľníkmi v auguste namaľovali na dvestometrový múr vo Veľkej Ide v okrese Košice - okolie.
Reakcia ľudí z osady bola skôr opatrná. Mysleli si, že ide o dáky projekt obce, vysvetľuje. Samospráva podľa jeho slov maľovanie múru "akceptovala" a bola "nápomocná".
Prečítajte si tiež:
Výtvarník pomaľoval múr oddeľujúci Rómov vo Veľkej Ide
Starosta dúchu nechcelO bezpečnosť akcie sa starali samotné rómske hliadky a miestny vajda zase vysvetlil obyvateľom osady, čo sa pri múre deje.
"Námet rómskej vlajky vznikol až po zásahu obce. Pôvodne som chcel použiť farby dúhy, ale starosta obce (Július Beluscsák - pozn. red.) tam nechcel mať toľko farieb. Povedal nech použijeme iba modrú a zelenú," spomína Rafa.
Do maľovania sa zapojilo v priebehu piatich dní približne sto Rómov. Niektorí prišli iba zo zvedavosti, iní sa zapojili do maľovania na dlhšie.
Prekvapilo ho, že po príchode do osady vnímali aktivistov ako cudzích, ale posledný deň ich pri odchode objímali. .
"Vo Veľkej Ide žije 3-tisíc obyvateľov, Rómov je približne polovica, z nich 650 žije v osade. Od cestnej komunikácie v obci osadu oddeľuje dlhý betónový múr s výškou takmer 3 metrov. Postavený bol na začiatku roku 2013 a väčšina obyvateľov osady si o múre myslí, že ich ešte viac izoluje. Stavanie betónových múrov neprispieva k spolužitiu a iba prispieva ku ďalšiemu prehĺbeniu vylučovania Rómov zo spoločnosti a predznamenáva vznik vážnych konfliktov, ako to dnes vidíme u našich susedov v Českej republike,“ hovorí Rafa, ktorý vo svojom dlhodobom projekte Nový nacionalizmus v srdci Európy sleduje a dokumentuje prejavy extrémizmu.
Nacionalizmus v srdci EurópyProdukciu projektu zastrešilo žilinské občianske združenie Truc sphérique v spolupráci so združeniami Periférne centrá a Slam poetry.
Tomáš Rafa sa téme extrémizmu venuje nielen na Slovensku ale aj v Poľsku a Čechách. Za projekt Nový nacionalizmus v srdci Európy získal cenu Oskára Čepana 2011 pre mladého umelca.
Často sa ocitá v centre diania alebo miestneho konfliktu, cestuje a robí aj ďalšie angažované umelecké aktivity, najčastejšie vo verejnom priestore.
Je absolventom Akadémie umení v Banskej Bystrici a Akadémie krásnych umení vo Varšave. Projekt Športové múry 2013 podporil Island, Lichtenštajnsko a Nórsko prostredníctvom Programu Aktívne občianstvo a inklúzia, ktorý realizuje Nadácia Ekopolis v spolupráci s Nadáciou pre deti Slovenska a SOCIA - nadácia pre sociálne zmeny.

Beata
Balogová
