BRATISLAVA. Basketbalová reprezentácia dnes hrá jeden z najdôležitejších zápasov za posledné roky. Ak vyhrá v Bielorusku, má šancu postúpiť na majstrovstvá Európy. Náš najlepší basketbalista Anton Gavel však nastúpiť nemôže.
Keďže nedávno získal nemecké občianstvo, automaticky prišiel o slovenské. A to pre náš zákon o dvojakom občianstve z roku 2010, ktorý bol okamžitou reakciou na maďarský zákon o občianstve Orbánovho Fideszu. Maďarom zo susedných štátov umožňuje získať občianstvo bez toho, aby predtým žili v Maďarsku.
Dovedna 90 poslancov Smeru, HZDS, SNS a KDH tak prijalo zákon, ktorý občianstva zbavuje každého, kto spontánne prejaví záujem o občianstvo iného štátu.
Krajanský zákon
Maďarsko udelilo na základe krajanského zákona viac ako 423-tisíc občianstiev, slovenských občanov z toho bolo len 1515, naše ministerstvo vnútra vie len o 36 prípadoch.
Gavel je modelovým prípadom občana, na ktorého dopadol zákon, ktorý mieril úplne inde. Žiadosť o nemecké občianstvo si podal len preto, že chcel pomôcť klubu, ktorý tak mohol mať o jedného legionára viac, keďže ich počet je v nemeckej lige obmedzený.
Reprezentantovi pred dvoma mesiacmi ponúkol výnimku minister vnútra Robert Kaliňák. Ministerstvo mu chce naše občianstvo opäť vrátiť a mal by dve.
Kaliňák vraví, že jeho úradníci vyzvali basketbalový zväz, aby im dodal doklady reprezentanta a formálne veci rýchlo vyriešia. Gavelovi sa však neozval zväz ani ministerstvo.
„Presne neviem, čo sa tam deje. Myslím, že sa pán Kaliňák o niečo pokúšal.“ Slovensko reprezentovať určite chce.
Vieme o 591 ľuďoch
Prípad Gavela nie je zďaleka jediný. O občianstvo prišla napríklad herečka Barbora Bobuľová, ktorá po rokoch života v Taliansku získala ich občianstvo.
Za tri roky a mesiac, odkedy platí náš „protizákon“, prišlo o naše občianstvo 591 ľudí. Len 36 osôb bolo zbavených nášho občianstva preto, že sa stali občanmi Maďarska. O občianstvo prišlo 260 ľudí, pretože získalo český pas, 109 pre nemecké a 74 pre rakúske občianstvo.
Maďarsko zverejnilo počty nových občanov až po tom, ako sa vláde vyhrážal žalobou časopis HVG. Do apríla tam zaregistrovali 1515 občanov zo Slovenska. Celkovo sa maďarskými občanmi stalo viac ako 422-tisíc ľudí, najviac, 283-tisíc ich je z Rumunska, 76-tisíc zo Srbska a vyše 50-tisíc Ukrajincov.
Zákon o štátnom občianstve je bezzubý a postihuje niekoho úplne iného, než proti komu bol namierený, píše Lukáš Fila
Čítajte komentár (piano) >>
Prístup ku všetkým komentárom nielen na sme.sk za 3,90 Eur mesačne. Kúpiť teraz
Minister: Zákon funguje
Kaliňák nesúhlasí s tvrdením, že z pomeru 1515 ku 36 vyplýva to, že náš protizákon, ktorý chystal ako minister prvej Ficovej vlády, nefunguje.
Maďarsko mená nových občanov utajuje a ak sa náš občan sám neudá, Slovensko sa nikdy nemusí dozvedieť, že náš občan už podľa zákona naším občanom nie je.
Kaliňák pripúšťa, že sa novým maďarským občanom môže dariť dlho skrývať. „Dariť sa to môže, pokiaľ s tým nebudú niekde konfrontovaní. Potom sa všetky úkony za ten čas a ktoré sám podpísal, odpočítajú ako neplatné.“
V praxi by z toho mohli vznikať komplikácie a spochybniteľné by mohli byť výsledky miestnych volieb v niektorých obciach.
Minister hovorí, že protizákon upravia, aby netrestal nesprávnych. Rozhodujúcim pri strate občianstva má byť trvalý pobyt. Momentálne sa čaká na vyjadrenie medzinárodných inštitúcií.

Beata
Balogová
