Hostia budú mať vstupenky iba na meno.
BRATISLAVA. Viac ako osemdesiat problémových futbalových fanúšikov zatkli policajti minulú sezónu. Po prepustení sa však chuligáni na tribúny väčšinou vrátili. Od nového roka by sa to už stávať nemalo.
Podľa nových pravidiel dostanú najväčší výtržníci zákaz vstupu na štadióny až na päť rokov.
Policajti získajú aj ďalšie právomoci. Na štadión budú môcť zakázať vstup aj fanúšikom, ktorí robili problémy ešte pred zápasom. Napríklad vo vlaku.
Spoluautor zákona a člen výkonného výboru Slovenského futbalového zväzu Peter Sepeši hovorí, že ich hlavným cieľom bolo vrátiť na futbal slušných ľudí a rodiny s deťmi.
Vstupenky na meno
Fakty
Chuligáni minulú sezónu
za rizikové bolo označených 47 zápasov (celkovo mala Corgoň liga 198 zápasov); policajti zatkli a predviedli 83 futbalových chuligánov ; dvaja policajti boli pri výtržnostiach zranení; rizikové zápasy vyžadovali nasadenie stoviek policajtov; na zápas Žiliny s Trnavou povolali 623 policajtov .
Najdôležitejšie zmeny zákon prináša pre rizikové zápasy, na ktorých hrozia výtržnosti. Minulý rok bolo takýchto stretnutí 47, čiže asi štvrtina zápasov najvyššej futbalovej Corgoň ligy.
Najväčšie problémy bývajú podľa hovorkyne polície Denisy Baloghovej tradične na zápasoch Slovana s Trnavou, rizikové sú aj stretnutia Nitry či Dunajskej Stredy.
Po novom sa priaznivci hosťujúceho klubu na takéto stretnutia dostanú až po tom, čo usporiadateľom ukážu svoj občiansky. Na všetkých vstupenkách do sektora hostí totiž bude napísané meno a priezvisko fanúšika.
Počas rizikových zápasov zo štadiónov úplne zmizne tvrdý alkohol a víno. Povolené bude len pivo, aj to iba desiatka. Mestá môžu už teraz predaj alkoholu zakázať úplne.
Na chuligánov systém
Nový zákon potvrdzuje zákazy, ktoré na futbalových zápasoch platili aj doteraz.
Na štadión sa fanúšikovia nedostanú s pyrotechnikou, so zbraňami, ale napríklad ani s vlajkami cudzích štátov. Pribudnúť by mala jasnejšia formulácia o zákaze extrémistických symbolov.
Novinkou je ambícia lepšie monitorovať tých, ktorí tieto zákazy porušujú. Výtržníci, ktorých chytia policajti alebo zaznamenajú kamery, by sa mali objaviť v novom informačnom systéme.
Sepeši hovorí, že problémových fanúšikov doteraz evidovali len v excelovskej tabuľke.
Vďaka novému systému by sa mali usporiadatelia dostať k fotografiám chuligánov, ktorým úrady podľa nových trestov vstup na štadión zakázali.
Prečítajte si tiež:
V Anglicku je na futbale bezpečnejšie, zákaz sa tam dá porušiť iba raz
Šatky pôjdu dole
Ľahšiu identifikáciu provokatérov má priniesť zákaz zakrývania tváre šatkami či šálmi. To kritizuje Marián Galbavý z Asociácie fanúšikov Slovenska, ktorá zastupuje napríklad aj slovanistickú Belasú šľachtu či trnavských ultras.
„Podujatia sa uskutočňujú pod holým nebom bez ohľadu na počasie,“ vraví Galbavý. „Nie je primerané, aby bol niekto povinný znášať chlad a mráz na tvári.“
Spoluautor zákona Sepeši tvrdí, že podľa zákona môžu policajti posúdiť, či má niekto šatku na ochranu pred chladom, alebo z náboženského presvedčenia. „Potom, samozrejme, nikoho nebudú riešiť,“ hovorí.
Nový zákon má platiť od 1. januára 2014. Za bezpečnosť na štadiónoch budú aj naďalej zodpovedné hlavne kluby. Ročne dávajú na esbéesky desaťtisíce. „Stojí nás to 35 až 40-tisíc eur,“ povedal Martin Šarišský z MFK Košice.
Srbské vlajky neprekážajú, maďarské áno
Už dnes sú na štadiónoch zakázané cudzie vlajky. Neplatí to pre všetky.
BRATISLAVA. Aj návrh nového zákona fanúšikom zakazuje nosiť na štadióny vlajky iných krajín. V texte sa píše, že na tribúnu nepatria symboly cudzích štátov ani ich predchodcov.
Funkcionári ligových klubov priznávajú, že tento zákaz je namierený najmä proti maďarským symbolom.
Do pôvodného zákona ho dostali poslanci v roku 2008 len pár dní po tom, čo polícia tvrdo zasiahla proti fanúšikom na zápase Dunajskej Stredy so Slovanom. Na tribúnach sa vtedy objavili vlajky Maďarska aj veľkého Uhorska.
Bezpečnostný manažér DAC Dunajská Streda Ján Bott potvrdzuje, že zákaz odvtedy dodržiavajú. „Aj keď proti tomu niektorí protestujú, snažíme sa ľuďom vysvetlovať, že politika na štadióny nepatrí a zákony treba dodržiavať.“
Vlajky iných štátov aj napriek zákonu na tribúnach zbadáte.
Ľudia z prostredia MFK Košice potvrdzujú, že na zápasoch bežne vidieť srbské vlajky. Košice majú totiž veľa hráčov zo Srbska a fanúšikovia ich týmto spôsobom povzbudzujú. Usporiadatelia srbské vlajky tolerujú.

Beata
Balogová
