BRATISLAVA. Július Turček začal pred piatimi rokmi s kamarátmi voziť slovenských futbalových fanúšikov na stretnutia najlepších európskych tímov. Na začiatku ako hobby, neskôr z toho vyrástol biznis.
Dnes má cestovku, s ktorou zápasy anglickej či španielskej ligy ročne navštívi asi 1500 Slovákov.
Rozdiel medzi tým, ako sa cíti fanúšik na futbale v Anglicku a na Slovensku, je podľa Turčeka obrovský.
„Je to ako rozdiel medzi obyčajným autom a športiakom.“
Prečítajte si hlavný článok:
Chuligánov nepustia na futbal päť rokov, šatky pôjdu dole
Na tribúnach bez piva
Bezpečnosť na anglických štadiónoch strážia usporiadatelia aj kamery.
Turček hovorí, že porušiť zákaz sa tam dá iba raz. Každé sedadlo je monitorované kamerou, policajti teda vždy vedia, kto je za výtržnosti zodpovedný. Tresty sú rôzne. Zákaz vstupu na štadión možno dostať na rok aj na celý život.
„Poznám príbeh jedného staršieho fanúšika, ktorý na tribúne často robil problémy,“ rozpráva Turček. „Odvtedy ho policajti pravidelne predvolávajú. Vtipné na tom je, že ho zavolajú vždy na hodinu, keď sa hrá zápas, takže on naň nemôže ísť.“
Na anglických tribúnach je vraj bežné, že fanúšika zo sektoru hostí usporiadatelia vyvedú von už za vulgárne pokriky či gestá. Ešte prísnejšie sa trestá pyrotechnika či hádzanie predmetov na ihrisko.
Pivo sa síce na anglických štadiónoch predáva, no fanúšikovia ho musia vypiť len v okolí stánkov. Na tribúnu si ho zobrať nemôžu.
„Majú tam namaľovanú hrubú žltú čiaru, za ktorou sa alkohol piť jednoducho nesmie,“ vysvetľuje Turček.
Detské zóny pre rodiny
V Anglicku sú štadióny dobre pripravené aj pre rodiny s deťmi. Na tribúnach majú vyhradené detské zóny, kam sa dajú kúpiť iba lístky pre dospelého a dieťa. Samotného dospelého podľa Turčeka do nej nepustia.
„Všetky sedadlá pred vami majú navyše napísané, aby ste si dávali pozor na jazyk a nepoužívali vulgarizmy, lebo okolo vás sú malé deti.“
Turček hovorí, že kým v Anglicku väčší konflikt nezažil, u nás si pár pamätá. „Zažil som ešte na Tehelnom poli, ako Trnavčania hádzali kamene na krytú tribúnu a ľudia utekali.“
Poriadok na slovenských štadiónoch sa podľa neho dá spraviť, ak by sa naozaj chcelo. „Problémy vždy robí niekoľko tých istých ľudí.“

Beata
Balogová
