Bratislava 9. októbra (TASR) - Postavenie rómskej komunity na Slovensku je problémom, ktorému sa dnes venuje Európska komisia (EK) vo svojej pravidelnej hodnotiacej správe. Túto problematiku mal v kompetencii vicepremiér Pál Csáky, ktorý výčitky komisie uznáva.
Podľa jeho slov bude trvať desaťročia, kým sa neodstráni civilizačná bariéra medzi rómskym etnikom a majoritnou časťou spoločnosti. Konštatoval, že každá budúca vláda bude s týmto problémom zápasiť. Domnieva sa však, že EK pochopila snaženie Slovenska v tejto oblasti. Csáky sám považuje za malé uznanie, že jej predstavitelia by si vedeli aj naďalej predstaviť jeho ako koordinátora týchto aktivít.
Splnomocnenkyňa vlády SR pre rómske komunity Klára Orgovánová komentovala pre TASR správu slovami, že vychádza z realistického pohľadu. Je si vedomá toho, že nevhodné bytové podmienky, či vysoká nezamestnanosť, sú problémami, na realizáciu ktorých je potrebné dostatočné množstvo finančných prostriedkov. V tomto roku prišli zdroje väčšinou z fondov PHARE. Avizované projekty sa však nezačali realizovať vzhľadom na zdĺhavý administratívny proces.
Orgovánová poznamenala, že úlohou štátu je aj zabezpečiť spolufinancovanie niektorých projektov. Spomenula, že program týkajúci sa osád alebo terénnych sociálnych pracovníkov sa začal realizovať v minulom roku. Záleží na rozhodnutí vlády, či vyčlení zdroje na to, aby sa v nich mohlo pokračovať.
EK spomína v správe ako priority aj predškolskú prípravu rómskych detí, či výcvik pedagógov. Všetky tieto otázky vláda rozpracovala v programe súvisiacom s riešením rómskej problematiky. Splnomocnenkyňa súhlasí s tým, že chýba koordinácia medzi ministerstvami. Toto je aj jedno z poslaní jej úradu, dodala.
Komisia odporučila Slovensku aj prijatie antidiskriminačnej legislatívy, čo Orgovánová podporuje.