BRATISALVA, BERN. Významný rómsky predstaviteľ MUDr. Ján Cibuľa zomrel v nedeľu 18. augusta po ťažkej chorobe vo švajčiarskom Berne. TASR o úmrtí informovala neter zosnulého.
Bol lekárom, spoluzakladateľom a prezidentom Medzinárodnej rómskej únie, kandidátom na Nobelovu cenu mieru v roku 2001. Patril medzi ľudí, ktorí sa zaslúžili o uznanie rómskej národnosti v Organizácii Spojených národov (OSN) dňa 4. marca 1979.
Emigroval v roku 1968
Ján Cibuľa pochádza zo slovenského Klenovca, kde sa narodil 7. januára 1932. S prácou pre lepšie postavenie Rómov začal Ján Cibuľa ešte počas svojho pôsobenia na Slovensku, kde v roku 1957 promoval na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského (UK) v Bratislave.
V roku 1968 bol spoluzakladateľom Zväzu Cigánov-Rómov na Slovensku. V ten istý rok však bývalé Československo opustil a žil potom vo Švajčiarsku. Pôsobil ako člen parlamentu rómskej organizácie, ktorá v roku 1971 pripravovala vznik Medzinárodnej rómskej únie (International Romani Union - IRU). V roku 1978 sa stal jej prezidentom.
Navhli ho na Nobelovku
Slovák, Róm Ján Cibuľa inicioval 8. apríla 1971 v Londýne (Veľká Británia) summit, na ktorom jeho účastníci po prvý raz verejne odmietli pomenovanie "Cigán" od majoritných spoločností a deklarovali prijatie pomenovania Róm. Zároveň prijali aj svoju vlajku so zeleným a modrým poľom, v strede s kruhom s osemnástimi hrotmi.
Kruhovým znakom, identickým so znakom na štátnej vlajke Indie, sa morálne i duchovne prihlásili k Indii ako svojej pravlasti. Tento deň sa stal Medzinárodným dňom Rómov. V roku 1985 sa Cibuľa stal laureátom švajčiarskej Kultúrnej ceny kantónu Bern.
V roku 2001 navrhlo Združenie česko-slovenských Rómov v Kanade Jána Cibuľu na udelenie Nobelovej ceny mieru. Ján Cibuľa bol aj nadaným huslistom.