BUKUREŠŤ, BRATISLAVA. Rumunské médiá sa tento týždeň predbiehajú v tom, kto prinesie bulvárnejšiu správu o smrti samozvaného cigánskeho kráľa Florina Cioabu.
„Neviem, či sa inému Rumunovi dostalo toľko mediálnej pozornosti ako Cioabovi, napísal rumunský uznávaný novinár George Lacatu pre portál evz.ro.
Florin bol synom kedysi rešpektovaného lídra Cigánov Iona Cioabu. Ioan ako prvý rómsky líder v krajine otvorene presadzoval, aby rómske deti chodili do škôl. Pochovali ho v roku 1997 v meste Siubu približne 270 kilometrov severne od Bukurešti. Do rodinnej hrobky teraz uložia aj jeho syna Florina.
"Florin Cioaba bol predovšetkým obchodník, špekulant a kšeftár. Zbohatol a o svoje bohatstvo sa podelil s chudobnejšími, za primerané protislužby resp. úroky. Dlžníci potom radi bozkávali jeho pečatný prsteň a uznali ho za kráľa. A uznali by ho za kohokoľvek iného, pretože nemali na výber," hovorí romista Rastislav Pivoň. Samozvaný "kráľ Cigánov" sa na verejnosti objavoval zásadne so svojou zlatou korunou a žezlom.
Zbohatol okrem požičiavania peňazí za vysoké úroky na obchodoch s cennými kovmi ako zlato a striebro.
Svadba, ktorá šokovala Európu
V roku 2003 šokoval svet, keď usporiadal svadbu svojej 12-ročnej dcéry Anny-Márie s 15-ročným Rómom. Samozvaný kráľ vtedy utajil jej vek aj fakt, že vlastnú dcéru už v jej siedmich rokoch prisľúbil za 500 zlatých mincí bohatej rómskej rodine.
Vyslankyňa Európskeho parlamentu v Rumunsku Emma Nicholsonová vyzvala vtedy vládu, aby zrušila svadobný zväzok. Podľa jej slov bola Anna-Maria „znásilnená“.
Florin Cioba nepatril k žiadnym výrazným aktivistom za rómske práva v Rumunsku. Podporu mu zabezpečoval najmä dobrý vzťah s prezidentom Traianom Basescuom a jeho dcérou, poslankyňou Európskeho parlamentu.
Pivoň navyše pripomína, že nič také ako medzinárodný kráľ Rómov neexistuje. „Takých kráľov, ako bol on, môžete v Rumunsku stretnúť stovky. Napokon, bratanec nebohého Cioabu Radulescu sa vyhlásil za cisára," myslí si Pivoň a dodáva: "Hra na kráľov, či iných vodcov je určená predovšetkým majorite. Je na samotných Rómoch, ako predstavenie zahrajú a či im to majorita prehltne."
Kráľa máme aj na Slovensku
Najznámejšia dynastia rómskych kráľov podľa odborníka pochádza z Poľska. Kwiekovci mali dokonca korunovačné klenoty a kráľov dekorovali od 30. rokov 20. storočia.
V roku 1963 bol cigánskym kráľom Laci Petalo z Holandska, ktorý požadoval od OSN územie, na ktorom by mohol zriadiť Romisthan, štát Rómov. Na Slovensku sa ešte v 90. rokoch za kráľa vyhlásil podnikateľ Ján Farkaš. "V súčasnosti panuje Rómom kráľ sídliaci v Senci, ale ani toho všetci Olasi neuznali, časť z nich má svojho monarchu vo Švédsku a údajne je na tróne ešte aj ďalší. A to nie je všetko: existuje ešte prezident a guvernér!" uzatvára Pivoň.

Beata
Balogová
