Zjavne unavený Mečiar po päťhodinovej diskusii obkolesený svojimi ľuďmi bez slova bežal do auta a odišiel z Banskej Bystrice. Krajský predseda Ivan Kiňo, ktorý sa netajil chuťou zvolať mimoriadny snem, Mečiarovi pri odchode ledva stihol podať ruku.
„Neutekal predo mnou, ale pred novinármi,“ odpovedal Kiňo na otázku SME, či došlo k nejakému konfliktu. Jeden z členov predstavenstva však na chodbe povedal, že Mečiar uteká aj pred zodpovednosťou.
Priaznivci mimoriadneho snemu aj napriek Mečiarovej účasti v napätej atmosfére v tajnom hlasovaní prehlasovali jeho odporcov 9 : 7, podľa stanov však na súhlas so zvolaním chýbali dva hlasy.
Kiňo netajil rozčarovanie nad výsledkom, ale polemiku členov predstavenstva s Mečiarom označil za kritickú a otvorenú. Výhrady sa sústreďovali najmä na rozkol v strane krátko pred voľbami, pokles hlasov, ale aj na to, že Mečiar nezvládol predvolebnú kampaň psychicky.
„Zástupcovia okresov kritizovali najmä predsedov útok na novinára a v diskusii aj sám Mečiar priznal, že to bolo neštandardné,“ povedal Kiňo. Poprel informácie, že by Mečiar vyjadril ochotu odstúpiť sám.
Poslanec a exminister dopravy Ján Jasovský hovorí, že si ako predsedu určite vie predstaviť aj niekoho iného. „Pán Mečiar už dávnejšie vyhlásil, že ešte privedie HZDS k víťazstvu vo voľbách. Zrejme už do ďalších ako líder nepôjde, takže kreslo predsedu možno nie je otázkou mimoriadneho snemu,“ dodal.
Jasovský si nemyslí, že by mimoriadny snem mal byť o Mečiarovom odvolávaní, ale o ďalšej budúcnosti a smerovaní strany. Na to je podľa neho potrebná odborná politologická analýza - aj odporcov strany, ktorí by sa vyjadrili, v čom vidia neprijateľnosť HZDS pre domácu aj zahraničnú politickú scénu. (wm)