SME

Učebná pomôcka v minulosti? Aj vypchaný krokodíl

Modely strojov, glóbus aj vypchaná zver boli kedysi lákadlom, aby žiaci boli na vyučovaní pozorní.

Občas ešte vidno aj počítadlo.Občas ešte vidno aj počítadlo. (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA. Vypchaný krokodíl, staručký telegraf či veľká nástenná tabuľa s azbukou.

Aj takéto učebné pomôcky kedysi používali školy, dnes sú v bratislavskom Múzeu školstva a pedagogiky.

Pred vyše päťsto rokmi školy ešte nemali žiadne. Vyučovanie bolo veľmi strohé.

„Škola bola len memorovaním. Učiteľ niečo povedal a deti to zopakovali, žiadne obrázky a pomôcky sa nepoužívali,“ hovorí Vladimír Michalička z múzea.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Až Jan Amos Komenský prišiel s myšlienkou, aby sa využívali názorné pomôcky. V jeho známom diele Orbis Pictus sú už obrázky s popiskami.

SkryťVypnúť reklamu

„Komenský sa snažil s deťmi chodiť von. Hovoril, že všetko treba vidieť, dotknúť sa toho. Keď deťom rozprával o nebi, išiel im ho ukázať,“ vraví riaditeľka múzea Daniela Vaněková.

Čo je dobré pre pamäť?

Komenského inšpiráciou bol anglický filozof Francis Bacon. „Tvrdil, že vo vedomí nemôže byť nič, čo neprešlo zmyslami. Čo vidíme, chytíme a počujeme, sa vo vedomí utvrdí,“ pridáva Michalička.

Rozvojom manufaktúr a priemyslu prichádzajú do škôl aj modely strojov, aby si deti vedeli lepšie predstaviť ich fungovanie.

Obľúbený glóbus sa objavil v základných školách až koncom 19. storočia. Predtým sa ojedinele vyskytoval na univerzitách.

Najviac všemožných pomôcok získali školy počas prvej Československej republiky.

„Najmä stredné školy sa dostali k bohatým prírodovedným zbierkam. Bolo bežné, že mali vypchané krokodíly, vzácne vtáky, kly slonov alebo muflónov,“ vraví Vaněková.

SkryťVypnúť reklamu

Koncom 90. rokov sa do škôl dostávajú prvé počítače. Dnes ich už je podľa správy o plnení Infoveku v 2200 základných školách takmer 90­tisíc, okolo 800 stredných škôl má 70­tisíc počítačov.

Príchodom moderných technológií sa školy začali zbavovať starých pomôcok. „V priebehu 90. rokov sa stávalo, že ich len tak vyhodili na smetisko, čo je veľká škoda,“ hodnotí Vaněková.

Objavili starý poklad

Mnohí učitelia, ktorí si vzácne úlovky ponechali, ich postupne objavujú v kabinetoch a majú medzi žiakmi úspech.

„Deti dnes majú počítače, tablety, ale keď som pred prázdninami doniesol na hodinu staré skúmavky a robili sme pokusy s vodou, boli uchvátené,“ vraví učiteľ Jozef Lieskovský zo zvolenskej základnej školy.

Detská psychologička Elena Bentelhauserová si myslí, že 3D obraz kostry nenahradí žiakom to, keď učiteľka do triedy prinesie skutočný model

SkryťVypnúť reklamu

. „Pre deti je vždy zaujímavé niečo ohmatať. Aj chémiu dokážu omnoho lepšie pochopiť, ak samy v laboratóriu urobia nejaký pokus.“

„Dnes je paradoxom, že deti môžu na videu cez internet vidieť domáce zvieratá, no mnohé ešte naživo nevideli kačicu alebo sliepku. A tak sa neraz stáva to známe, že si myslia, že krava je fialová,“ konštatuje Vaněková.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  8. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  1. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  2. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  3. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  4. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  5. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  6. Kam smerujú peniaze bohatých?
  7. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 15 063
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 6 524
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 084
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 4 189
  5. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas? 2 600
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 484
  7. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody 2 306
  8. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 2 259
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Na snímke vľavo hore asistent trénera Róbert Petrovický, uprostred asistent trénera Ján Pardavý a vpravo hore tréner slovenskej hokejovej reprezentácie Vladimír Országh spolu s hráčmi počas zápasu A-

Pozrite si program na dnes na MS v hokeji 2025. Aké výsledky prinesie utorok, 20. máj?


Slovenskí hokejisti po prehre v zápase Slovensko - Lotyšsko v skupine A na MS v hokeji 2025.

Jediné dva tímy, ktoré Slovensko zdolalo na MS v hokeji 2025, hrali v priamom súboji o udržanie sa medzi elitou.


Stanislav Benčat
Juraj Pekarčík v drese Monctonu Wildcats.

Mladý útočník sa stal šampiónom v Kanade.


Yasin Ayari oslavuje gól do siete Liverpoolu.

O víťazstve domácich rozhodol v 85. minúte Jack Hinshelwood.


SkryťZatvoriť reklamu