BRATISLAVA. Pravicoví extrémisti začali vo veľkej miere zneužívať problematiku marginalizovanej rómskej menšiny.
Dôvodom je presadzovanie svojich hlavných cieľov, ktoré súvisia so snahou zviditeľniť sa na politickej scéne a zároveň sa medializovať, pričom očakávajú podporu širokej verejnosti.
Uvádza sa to v Správe o plnení úloh vyplývajúcich z koncepcie boja proti extrémizmu za rok 2012, ktorú vypracovalo ministerstvo vnútra.
"Finančná a hospodárska kríza napomáhala extrémistickým skupinám k vytváraniu radikálnych názorov aj u ostatných občanov, ktorí priamo nepatrili k extrémistom," píše sa v správe.
Prečítajte si tiež:
V Bánovciach pomohli kamery a rómska hliadka
Blokovanie médií
Podľa nej osoby, ktoré zneužívali rómsku problematiku, využívali rôzne verejné, kultúrne a športové podujatia nesúvisiace s aktivitami extrémistických skupín, ale vzhľadom na možnosti verejnej prezentácie svojej ideológie to bola vhodná príležitosť infiltrovať sa na podujatie a celé ho preorientovať pre svoju propagáciu.
"Novým fenoménom pri zviditeľňovaní svojich aktivít sa stalo blokovanie verejných médií a organizovanie protestných zhromaždení," uvádza ďalej rezort vnútra. Upozorňuje, že v posledných rokoch nastala kvalitatívna zmena v aktivitách extrémistických skupín, a to najmä pri rozširovaní svojej členskej základne v rámci Slovenska, ale aj pri spolupráci so zahraničnými subjektmi najmä z Poľska a z Českej republiky.
"Aktivity v priebehu sledovaného obdobia boli viac sofistikovanejšie a vyznačovali sa dlhodobým plánovaním s cieľom získania finančných zdrojov, ktoré sú nevyhnutnosťou pre dosiahnutie ideologických a následne politických cieľov," konštatuje správa.
V súvislosti s verejnými zhromaždeniami sa ďalej uvádza, že boli zamerané na oslovenie širšej verejnosti a tým aj na potenciálnych voličov. V minulom roku polícia monitorovala 113 verejných zhromaždení, demonštrácií a pochodov s cieľom udržať verejný poriadok a nemalý podiel na organizovaní týchto akcií mali prívrženci pravicového, či ľavicového extrémizmu.
Neoddeliteľnou súčasťou prezentácie extrémizmu sú hudobné koncerty, uvádza sa v správe. Polícia vlani zaznamenala 17 koncertov, ktoré zorganizovali pravicoví a desať koncertov, ktoré zorganizovali ľavicoví extrémisti.
Prečítajte si tiež:
V šiestich českých mestách protestovali proti Rómom
Počet trestných činov klesol
Ministerská správa tiež uvádza, že rok 2012 sa dá z pohľadu zistených trestných činov na úseku extrémizmu označiť ako rok s klesajúcim počtom týchto trestných činov v porovnaní s predchádzajúcim rokom. Zistených bolo 104 trestných činov, z nich je objasnených 43.
"Najčastejšie páchaným trestným činom extrémizmu za rok 2012 bol prečin podpory a propagácie skupín smerujúcich k potlačeniu základných práv a slobôd," informuje správa. Išlo najmä o nosenie rôznych extrémistických materiálov ako sú odznaky, nášivky a podobne alebo tetovanie na tele páchateľa vo forme extrémistických symbolov a nápisov. Najvyšší počet trestných činov extrémizmu bol zaznamenaný v Bratislavskom kraji (24 zistených, deväť objasnených), naopak najnižší počet (päť zistených, štyri objasnené) bol zaznamenaný v Žilinskom kraji.
Stanovisko splnomocnenca vlády pre Rómov k protirómskym protestom
BRATISLAVA. Protirómske pochody extrémistov a nespokojných občanov v Českej republike sú zamerané na nesprávnu skupinu ľudí.
Svoje požiadavky a nespokojnosť by mali adresovať politikom na národnej, ale aj lokálnej úrovni a položiť im otázky, aké opatrenia podnikli proti tomu, aby sa vzťahy medzi majoritou a Rómami nevyostrili do takýchto rozmerov.
Rómovia a nespokojní občania sa stali obeťou nesprávnych politických rozhodnutí. O využití systémových opatrení, integračných programov, legislatívnych opatrení zameraných na plnenie povinností nezodpovedných občanov rozhodujú politici, a nie Rómovia.
Politici majú rozhodovaciu právomoc a môžu prijať opatrenia, ktoré majú zabezpečiť právo občanov na základné potreby a ich bezpečnosť. Rovnako ako na Slovensku je nespokojnosť bežných ľudí zapríčinená dlhoročným ignorovaním tohto problému zo strany politikov.
Stojíme pred rozhodnutím, či sa vydáme cestou výstavby múrov, protirómskych pochodov alebo zodpovedným prijímaním opatrení zo strany politikov a reálnym realizovaním opatrení, ktoré prispejú k eliminovaniu sociálneho napätia.
Neželám nám, aby sa Slovensko stalo miestom, kde navrhovať riešenia budú extrémisti. Neriešenie tejto problematiky frustruje rómsku menšinu na jednej a majoritnú spoločnosť na druhej strane.
Riešením na zastavenie silnejúcich prejavov neznášanlivosti voči Rómom je, aby verejnosť podporovala opatrenia, ktoré sa začínajú realizovať v rámci reformy Správna cesta. Neznášanlivostné prejavypovedú akúkoľvek krajinu do slepej uličky, pretože nenávisť vyvolá pocity hnevu a čoraz viac otvorenejšiu agresiu.