BRATISLAVA. Desiatich ruských aktivistov, ktorí si v nedeľu na moskovskom Červenom námestí pripomenuli okupáciu Československa v roku 1968 a zatkla ich za to polícia, sa Slovensko nezastalo.
S ich podporou a protestom proti zásahu ruskej polície naše ministerstvo zahraničných vecí, na rozdiel od českého, váha. „Venujeme sa tomu a zvážime našu reakciu,“ hovorí šéf komunikačného oddelenia ministerstva Peter Susko.
Hovorca Boris Gandel pre agentúru SITA ešte dodal, že ministerstvo si váži, že sa našli ľudia, ktorí si okupáciu Československa pripomenuli.
Ohradzovať sa proti rozohnaniu zhromaždenia aktivistov je podľa Suska „dosť komplikované“, lebo na Červenom námestí Rusko zakázalo akékoľvek demonštrácie.
„To je irelevantné. Tak im mali povedať, nech idú preč alebo o ulicu ďalej, ale nemali ich zatýkať,“ reaguje šéf parlamentného zahraničného výboru František Šebej z Mosta-Hídu. Považoval by za primerané, keby sa slovenská diplomacia podobne ako česká ohradila proti zásahu ruskej polície.
Podľa Pavla Freša z SDKÚ si postoj statočných ľudí v Rusku zaslúži našu vďaku a úctu. Kým na Západe je niečím normálnym, v Ruskej federácii ide podľa neho takmer až o hrdinský čin.
„(České) ministerstvo zahraničných vecí verí, že si ruská strana uvedomuje symbolický význam, aký rozohnanie podobnej spomienkovej akcie má,“ povedala pre Český rozhlas Johana Grohová, hovorkyňa českého ministerstva.
Člen zahraničného výboru nášho parlamentu Ľuboš Blaha zo Smeru si nemyslí, že by Rusko rozohnaním demonštrácie „vysielalo politický signál, že invázia bola v poriadku“.
„Asi skôr išlo o nejaké administratívne opatrenie,“ domnieva sa o policajnom zásahu Blaha.
Putin má u nás obdivovateľov napriek opakovaným excesom, čuduje sa Roman Pataj
Čítajte komentár >>
Prístup ku všetkým komentárom nielen na sme.sk za 3,90 Eur mesačne. Kúpiť teraz

Beata
Balogová
