BRATISLAVA. "Najlepšie udalosti ľudskom živote sa môžu udiať kdekoľvek a bez ohľadu na sociálne pomery." Týmito slovami spustila autorka myšlienky projektu Gypsy Spirit Ľubomíra Slušná piaty ročník odovzádania ocení tým, ktorí pomahajú zlepšiť život sociálne vylúčeným Rómom, alebo prinášajú objektívne či pozitívne informácie o rómskom etniku.
"Takmer 450 subjektov sa prihlásilo za štyri roky, tá cena sa vyvíja," uviedla dnešnom stretnutí s médiami Slušná - Franz z Asociácie pre kultúru, vzdelávanie a komunikáciu.
Prečítajte si tiež:
Blog ocenenia Gypsy Spirit
Myšlienka vznikla v osade
Podľa jej slov myšlienka založiť toto ocenenie vznikla priamo v rómskej osade: "Väčšinou vidíme negatívne veci v tom zmysle, že sa ocitli na úrovni, kde si už nedokážu pomôcť, ale nedokázal by to možno ani nikto z nás. A v týchto podmienkach som sa ocitla tvárou v tvár normálnej ľudskej statočnosti a pomoci.."
Cena Gypsy Spirit sa udeľuje v šiestich kategóriách ako Mimovládna organizácia (za realizáciu projektov zameraných na podporu a rozvoj rómskej menšiny, Spoločnosť firma/zamestnávateľ (za podporu projektov zameraných na sociálnu pomoc a podporu rómskej komunity), Obec mesto (za programy zamerané na integráciu rómskej menšiny do spoločnosti a aktivity v prospech rómskej komunity), Osobnosť (za dlhodobú prácu, ktorá prispela k zlepšeniu postavenia Rómov), Médiá (pre novinára za objektívnu alebo pozitívnu informáciu o rómskej problematike na Slovensku), šiestou kategóriou je Čin roka (za čin, ktorý prispel k záchrane života alebo zlepšil kvalitu života jednotlivca).
Chýbajú pozitívne vzory
"V súčasnosti, keď sa sociálne napätie stupňuje, treba viac oceniť a ukazovať pozitívne vzory rómskej komunity. Ľudia, ktorý sa dlhodobo venujú práci s Rómami sú často odvážnejší ako tí, ktorí majú v rukách riešenia," dodal Peter Pollák, vládny splnomocnenec pre Rómov.
Jedným z laureátov Gypsy Spirit je aj hudobník Vladimír Sendrei a jeho občianské združenie Lačho Drom. "Treba zmeniť názor v spoločnosti, že Rómovia iba kradnú a nepracujú," myslí si Sendrei.
Základnými kritériami pre hodnotenie sú obdobie realizácie aktivít, dosiahnuté výsledky, ich merateľnosť, motivačný vplyv na okolie, originalita a kreativita riešení, prínos a pozitívne vnímanie verejnosťou. Termín podávanie prihlášok je do 29. septembra a vyhlásenie víťazov sa uskutoční počas slávnostného odovzdávania cien 6. novembra.

Beata
Balogová
