V Bratislave „stratených“ školákov nehľadali, aj keď mali.
BRATISLAVA. Tri roky ukrývala matka s otčimom mŕtvolu Lucky v jednom z bytov v bratislavskom Ružinove. Na smrť utýrané dievčatko vlani v septembri náhodou objavila v izbe polícia.
Prípad odhalil aj zlyhania samospráv, ktoré neplnili zákon a nezisťovali, či školopovinné deti skutočne nastúpia do prvej triedy.
Ružinov takto neprišiel na Lucku, ktorú matka do žiadnej školy neprihlásila. Keď jej telo našli policajti, mala už dva roky písať domáce úlohy.
Bratislavská mestská časť Ružinov sa z prípadu poučila a sľubuje preskúmať, či všetci prváci skutočne zasadnú do lavíc.
„Po 15. septembri zozbierame z našich základných škôl zoznamy detí, ktoré nastúpili do prvých ročníkov. Tieto porovnáme so zoznamami z evidencie obyvateľstva,“ vraví hovorkyňa Ružinova Miroslava Štrosová.
Ak natrafia na dieťa, ktoré nikam nechodí, upozornia úrad práce, prípadne políciu.
Pred rokom nemožné
Ružinov ešte vlani tvrdil, že nedokáže vypátrať dieťa, ktoré sa vyhýba škole, pretože rodičia s trvalým pobytom v Ružinove môžu dieťa nahlásiť do školy v inej mestskej časti Bratislavy alebo inde na Slovensku a o tých prehľad nemajú.
Podobne reagovalo bratislavské Staré Mesto. Dnes rovnako ako Ružinov hovorí, že si dá na „stratených“ prvákov pozor.
„Ak je žiak zapísaný do inej ako spádovej školy, jej riaditeľ to oznámi riaditeľovi školy v školskom obvode, v ktorom má žiak trvalé bydlisko,“ vraví Alexandra Obuchová zo Starého Mesta.
Rovnako bude postupovať aj Petržalka a mestská časť Nové Mesto, ktoré pred rokom takisto vravelo, že kontrola malých školákov sa robiť nedá pre obmedzený prístup do registra obyvateľov.
Starosta Nového Mesta Rudolf Kusý teraz vydal pokyn, aby školské oddelenie po nástupe prvákov v septembri porovnalo zoznamy zo škôl s databázou z ohlasovne trvalého pobytu.
„Rodičov detí, ktoré vyskočia, že nenastúpili do školy, budeme kontaktovať,“ pridáva Kusého hovorca Marek Tettinger.
Pokuty pre rodičov
Obce a mestá majú už desať rokov zisťovať, či rodičia zapísali školopovinné dieťa do školy. „Zákon jasne stanovuje povinnosti škôl a zriaďovateľov. Od samospráv očakáva dôslednosť pri ich realizácii,“ napísal hovorca ministerstva školstva Michal Kaliňák.
Samosprávy majú trestať rodičov ignorantov. Za takýto priestupok môžu dať pokutu 331 eur. Koľkých rodičov ročne potrestajú, sa centrálne neeviduje.
Napríklad Mestský úrad v Trenčíne už roky porovnáva zoznamy šesťročných detí z evidencie obyvateľstva s tými zo škôl.
Ročne odhalia päť detí, s ktorými rodičia neboli na zápise. Píšu im doporučený list, aby oznámili, v ktorej škole je ich dieťa, respektíve oznámili dôvod, prečo do školy nenastúpilo.
V Revúcej sa ročne objavia jeden – dva prípady. Po výzve rodičia väčšinou zapíšu deti do školy. Ak nie, píšu polícii, aby riešila zanedbanie povinnej školskej dochádzky.
Ukazujú na Čaploviča
Mestská časť Petržalka pripomína, že pátranie po „stratených“ školákoch by samosprávam zjednodušil sľubovaný Rezortný informačný systém.
„Má obsahovať kompletnú databázu detí, žiakov a študentov navštevujúcich materské, základné, stredné aj vysoké školy,“ podotkla jej hovorkyňa Michaela Platznerová.
Matka utýranej Lucie až do objavenia mŕtvoly poberala rodinné prídavky. Ministerstvo práce nedávno navrhlo novelu, no neprišlo s opatrením, aby tomu zabránilo.
Rodičia budú každoročne predkladať potvrdenie o návšteve školy, až keď deti skončia povinnú školskú dochádzku.
Súd s otčimom bude čoskoro
Sociálnych pracovníkov zatiaľ neobvinili za to, že neriešili podnety, ktoré upozorňovali na týranie Lucky.
BRATISLAVA. Otčim zosnulej Lucky Juraj Hroták pôjde pred súd. Krajská prokuratúra v Bratislave na pokyn nového generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára začiatkom augusta stiahla návrh dohody o vine a treste, vďaka ktorej by za utýranie dievčatka dostal oveľa menší trest.
Hrotákovi, ktorý sa k utýraniu dievčatka priznal vlani, tak opäť hrozí až pätnásť rokov za mrežami.
Za smrť Lucky stíhajú aj jej matku Alexandru Hrotákovú, do väzenia môže ísť na tri až osem rokov. Za neoprávnené poberanie prídavkov na mŕtve dievčatko už dostala sedemmesačný trest.
Krajská policajná hovorkyňa v Bratislave Karina Považanová povedala, že doposiaľ nepadlo žiadne obvinenie voči pracovníkom Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Bratislave. „Vo veci trestného činu marenia úlohy verejného činiteľa je naďalej vedené trestné konanie.“
Sociálni pracovníci dostávali od susedov podnety, že malé dievča je týrané. Išli ich preveriť do bytu na Koceľovej ulici v Ružinove, no keď nik neotvoril, už sa rodinou nezaoberali.
Ombudsmanka Jana Dubovcová v máji upozornila, že v sociálnoprávnej ochrane detí sú diery, úradníci majú priveľa prípadov a štát by mal problém riešiť, inak sa môžu stať ďalšie tragédie.

Beata
Balogová
