BRATISLAVA. Poslancom Národnej rady sa nepáči prístup polície k automobilom s nálepkou Medzinárodnej policajnej asociácie (IPA) na čelnom skle.
Poslanec za Smer Anton Martvoň by najradšej jej užívanie zakázal.
"Vznikajú tu dve skupiny občanov. Po zrušení poslaneckej imunity zákonodarcovia bežne dostávajú pokuty za zlé parkovanie či prekročenie rýchlosti. Počul som však o viacerých prípadoch, keď majiteľom automobilov s nálepkou IPA neudelili pokutu, hoci zákon jednoznačne porušili. Toto by sa v právnom štáte diať nemalo a treba to odstrániť," povedal Martvoň.
Nálepky sú žiadané
Naznačil, že po nálepkách s logom IPA začína byť v poslednom čase veľký dopyt, ľudia si myslia, že polícia k nim potom bude pristupovať benevolentnejšie.
"Nálepka nemôže dávať status, ktorý by bol nad zákonom," uzavrel poslanec za Smer.
Aj poslanec za Mosta Gábor Gál považuje za zlý prístup, ak o udelení alebo neudelení pokuty môže rozhodovať nálepka na čelnom skle.
Príslušníci policajného zboru by mali byť sankcionovaní za priestupky rovnako ako všetci iní občania.
"Prístup musí byť taký, aby nemohlo dôjsť ku klientelizmu," konštatoval Gál.
Zakázanie nálepky poslanec za Most nepovažuje za dobrý spôsob vyriešenia problému.
"Môžu si spraviť inú nálepku. Treba dohliadať na konanie policajtov a každého, kto nebude postupovať v súlade so zákonom, tvrdo potrestať," vysvetlil Gál.
Nálepku zákon neporušujú
Dopravný analytik Jozef Drahovský tvrdí, že používanie nálepky organizácie mimo zorného poľa vodiča nie je porušením zákona.
"V zornom poli vodiča nesmie byť nič, čo by blokovalo výhľad. Môžu tam byť iba prístroje, ktoré súvisia s jazdou, napríklad ak sa vám na čelnom skle zobrazuje rýchlosť," priblížil Drahovský.
Mimo zorného poľa môžu mať vodiči nalepené diaľničné známky alebo doklady o technickej a emisnej kontrole, ale aj údaje o organizácii.