Najkonkrétnejšie definovali svoje témy, s ktorými chcú osloviť ľudí, Andrej Kiska a Ján Čarnogurský.
BRATISLAVA. Otvorenie poľovníckeho podujatia vo Svätom Antone, návšteva leteckých dní na Sliači a Majstrovstvá sveta v dvojzáprahoch v Topoľčiankach. Takýto tematicky bohatý deň medzi ľuďmi v sobotu čaká prezidenta Ivana Gašparoviča.
SME oslovilo doteraz známych prezidentských kandidátov, aby predstavili témy, s ktorými chcú ľudí osloviť.
Bilbordy už majú
Kandidáti
Podpisy už zozbierali
- Radoslav Procházka,
- Ján Čarnogurský,
- Andrej Kiska
Kandidatúru oznámili
- Pavol Hrušovský,
- Peter Osuský,
- Jozef Behýl,
- Milan Melník
Osem mesiacov pred prezidentskými voľbami väčšinu kandidátov už vidno v médiách, zbierali alebo ešte zbierajú podpisy a občiansky kandidát Andrej Kiska a Radoslav Procházka (Alfa) majú za sebou aj pomerne rozsiahlu bilbordovú kampaň.
Témy predvolebnej kampane však doteraz vo verejných vystúpeniach uchádzači o prezidentské kreslo jasne nepomenovali.
Ich vyjadrenia sú všeobecné a nie je z nich jasné, či sa do volieb na jar budúceho roka stane hlavnou témou len boj proti kandidátovi Smeru, alebo aj jedna či dve iné témy.
„Chcem Slovensko hrdé na to, ako funguje jeho verejná moc,“ definuje svoju tému Procházka. Za hlavný motív kampane označuje „úsilie urobiť z prezidentského úradu aktívny nástroj rovnováhy“.
Chce mu vrátiť výkonnosť pri ochrane občianskeho záujmu v domácom politickom systéme a dôstojnosť pri reprezentácii štátu v zahraničí.
Pavol Hrušovský z KDH predpokladá, že sa témy budú odvíjať od aktuálnej politiky a jej vnímania ako problému.
„Tento stav ma mrzí, a o to viac, že ľudí vidím znechutených a plných apatie z politiky. Tento stav považujem skoro za všeobecný a nie je dobrý,“ hovorí Hrušovský, ktorého okrem KDH podporuje aj Most-Híd.
Bývalý predseda Národnej rady po vyše dvadsiatich rokoch v politike vraví, že prezident má aktívnejšie vstúpiť do politického života a zmeniť nálady tak, že politika nie je majetkom premiéra, vlády, predsedov strán či prezidenta, ale patrí ľuďom.
Kiska vidí Smer
Andrej Kiska si myslí, že vo voľbách pôjde hlavne o dve témy. Prvou je zmena a nové tváre vo verejnom živote.
„Ľudia neveria politikom, ide o obnovu dôvery v politiku, v Gorile sú všetci, nič sa nevyšetruje,“ vraví Kiska.
Druhou témou bude podľa neho vláda jednej strany a dôsledky: rast nezamestnanosti, rast dlhu, neschopnosť riešiť zadlžujúce sa zdravotníctvo, súdnictvo, korupciu.
„Nový prezident musí viac stáť na strane občanov a zastupovať ich pri rokovaniach s vládou, ktorá ide proti nim.“
Rešpekt pre Slovensko
„Zvýšenie sociálnej spravodlivosti, zvýšenie rešpektovanosti Slovenska v zahraničí a schopnosť odolávať zahraničným krízam,“ vymenoval hlavné témy občiansky kandidát a expremiér za KDH Ján Čarnogurský.
Podľa bývalého premiéra je témou aj pomoc občanom, ktorí to potrebujú a zjednocovanie Slovenska.
Poslanec SaS Peter Osuský vraví, že prezident má svoje právomoci vymedzené a v nich by sa mala pohybovať aj kampaň.
„Pri akýchkoľvek sľuboch toho, čo sa bude robiť, by si mal každý vždy dať pred oči, aké sú jeho právomoci a za čo môže prevziať kríž,“ hovorí kandidát SaS.
Prezident má podľa neho plniť svoje ústavné povinnosti a „starať sa, aby bol štát reprezentovaný čo najlepšie a aby ľudia mali pocit, že majú služobného prezidenta“.
Fico mlčí aj o téme
A téma kampane podľa premiéra Roberta Fica, ktorý bude v prípade kandidatúry najväčším favoritom?
„Môžeme len zopakovať, že predseda vlády sa v súčasnosti témou prezidentských volieb nezaoberá,“ odpísal šéf jeho tlačového odboru Erik Tomáš.
Bývalá premiérka a prezidentská kandidátka z roku 2009 Iveta Radičová definovala pred voľbami až päť dôležitých tém. Sama kandidovať odmietla, hoci SDKÚ ešte stále tvrdí, že by chcela, aby išla do volieb.
Prvá téma je podľa Radičovej osobnostná, na mysli má skutky, morálku a hodnoty, keďže prezident koná podľa svojho svedomia a presvedčenia.
Ďalšia je spoločensko-politická, teda kandidátska verzia správy o stave republiky a o závažných politických otázkach.
Témou by malo byť, čo je záujmom občanov či ako chrániť menšiny, ako zabezpečovať právny štát. Sociologička očakáva aj tému výkonu moci, teda schopnosť a záruky nadstraníckosti či vzťah prezidenta s parlamentom, vládou a súdnictvom a zahraničnopolitické otázky.
Témy kampaní určovala najmä veľká politika
Kampane sa zatiaľ vždy týkali hlavne súboja opozície a vládneho zoskupenia.
BRATISLAVA. Hlavnou témou prvej kampane priamych prezidentských volieb v roku 1999 bolo, či sa Vladimír Mečiar po odchode z vlády stane prezidentom.
Táto téma prehlušila všetky ostatné a aj odpor k Mečiarovi spolu s podporou pravice a už zaniknutej Strany demokratickej ľavice a Strany občianskeho porozumenia priniesli víťazstvo Rudolfa Schustera.
Hoci bol v tom čase Mečiar ešte pomerne populárny, výhra Schustera sa všeobecne očakávala.
Aj rok 2004 sa niesol čiastočne v tieni Mečiarovej kandidatúry. Čakal sa však súboj Mečiara s jasným favoritom Eduardom Kukanom (SDKÚ).
Ten sa prekvapivo nedostal ani do druhého kola. Objavili sa pochybnosti o jeho minulosti diplomata v službách komunistickej strany, prepukla kauza falošných darcov.
Voliči pravice mali na výber viac kandidátov a po nevýraznej kampani ani neboli dostatočne motivovaní hlasovať.
Do druhého kola sa tak dostal Ivan Gašparovič, ktorý v parlamentných voľbách v roku 2002 po odchode od Mečiara so svojím Hnutím za demokraciu neprekročil ani päťpercentnú hranicu potrebnú na vstup do Národnej rady. Kukan za ním zaostal len o dve desatiny percenta.
V druhom kole už Gašparoviča zvolili nielen priaznivci Smeru a nacionalistických strán, ale aj niektorí pravicoví voliči ako menšie zlo, keďže sa báli Mečiarovho návratu.
Témou tak bol skôr strach pred návratom vodcu HZDS a pre mnohých dilema, ako sa zachovať, keď je protikandidátom Mečiara jeho dlhoročný najbližší spoločník.
Rok 2009 bol jednoznačnou zrážkou medzi opozíciou a Smerom, ktorý vládol v koalícii so SNS a HZDS. Aj vtedy kandidovalo viac pravicových politikov. Favoritom bol Gašparovič s podporou Smeru a Roberta Fica, podpora Ivety Radičovej smerom k voľbám stúpala.
V kampani pred druhým kolom prezident vytiahol „maďarskú kartu“ a nepriame obviňovanie opozičnej kandidátky zo zmierlivého postoja k Viktorovi Orbánovi.
Aj maďarská karta tak mohla pomôcť Gašparovičovi k napokon jasnému víťazstvu.
Anketa - aké budú témy prezidentskej kampane?
Miroslav Kusý, politológ
Témou budú zrejme dôsledky krízy a ponúkané riešenia. Hoci do toho prezident vstupovať nemôže, mohol by mať vízie ako veci riešiť. Mohlo by však ísť aj o témy, ktoré sa objavia až pred voľbami.
Martin Bútora, sociológ, IVO
V akom štáte chceme žiť? Ako chcú kandidáti prispieť k lepšej budúcnosti? To znamená hovoriť o oblastiach, kde sa Slovensku nedarí: právny štát, korupcia, vzdelávanie, regionálne rozdiely, spolužitie Rómov a ostatných, postavenie a práva ďalších menšín. Prezident nie je hlavou exekutívy, ale je hlavou štátu: môže udávať tón, inšpirovať, ponúkať myšlienky, vízie, moderovať spoločenskú rozpravu. Úplne kľúčovou témou by malo byť, ako chce vykonávať rolu strážcu ústavnosti - a podľa možnosti hovoriť o tom zrozumiteľne pre každého. Skutočne hrozí ovládnutie krajiny jednou garnitúrou a prezidentské voľby tento trend buď potvrdia, alebo vyvrátia. Pôjde o veľa.
Martin Slosiarik, sociológ agentúra Focus
Voľby pravdepodobne vyhrá ten, kto dokáže určiť ich tému. Možno to bude znieť ako klišé, ale témy sa budú skôr pohybovať okolo sociálno-ekonomických otázok. Napriek tomu, že ide o prezidentské voľby.

Beata
Balogová
