BRATISLAVA. Slovensko by malo mať novú Ústavu, myslí si časť prezidentských kandidátov.
Ján Čarnogurský tvrdí, že nový základný zákon štátu netreba, zdržanlivý je aj Andrej Kiska.
"Som proti prijímaniu novej ústavy. Aj keby sme prijali teraz novú ústavu, za 20 rokov znovu budú hlasy, že je zlá a má sa prijať opäť nová. Čím staršia ústava, tým lepšia. Dlhá platnosť ústavy signalizuje základnú stabilitu v spoločnosti. To na Slovensku chceme," vysvetlil svoj postoj pre TASR Čarnogurský.
Pavol Hrušovský (KDH) pripomenul, že 21 rokov existencie Ústavy a jej zmeny dávajú dosť dôvodov na prehodnotenie súčasného ústavného poriadku.
Nová Ústava by mala podľa neho nastaviť vyváženie jednotlivých pilierov moci, lepšie a konkrétnejšie definovať vzťahy medzi zákonodarnou, výkonnou a súdnou mocou.
"Takisto by mala reflektovať na vývoj z medzinárodného hľadiska, ktorým Slovenská republika za dvadsať rokov prešla vstup do NATO, Európskej únie, eurozóny," doplnil.
Procházka chce, aby si zmeny vypýtali ľudia
Peter Osuský zo SaS je tiež za prijatie novej ústavy, podľa Radoslava Procházku má zmysel vtedy, ak si ju naozaj vypýtajú sami občania a sami ju aj v referende schvália.
"Môj osobný názor je, že by v krátkom čase mala začať reálna príprava novej spoločenskej zmluvy a že by práve budúci prezident republiky mohol byť jedným z motorov tohto úsilia," povedal Procházka.
Dodal, že pôjde však najmä o to, či občania budú môcť svoj hlas použiť len raz za štyri roky vo volebných miestnostiach alebo či ich moc bude musieť brať vážne.
"Preto by som sa ja osobne usiloval o to, aby zodpovednosť verejných činiteľov za výkon úradu bola zakotvená priamo v Ústave. Rovnako ako text ústavy je totiž dôležité jej rešpektovanie politikmi," zdôraznil.
Kiskovi neprekáža znenie, ale nerešpektovanie
Andrej Kiska je v otázke novej ústavy zdržanlivý.
Podľa neho nie je problém znenie Ústavy, ale nerešpektovanie ňou daných princípov. A to aj zo strany najvyšších predstaviteľov štátu.
"To považujem za hlavný problém. Pokiaľ budú pri moci ľudia, ktorí budú hľadať cesty, ako ju pošliapať a obísť, nepomôže ani dokonale podrobne napísaný text," poznamenal s tým, že Slovensko potrebuje lídrov, ktorí si budú ctiť ústavu a ostatné zákony.